A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.

Dr. Tóth Tamás bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtási szervezet országos parancsnoka 2024. március 6-án értékelte az elmúlt év szakmai tevékenységét. Az esemény elöljárója Dr. Bolcsik Zoltán, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára volt. Az értekezleten részt vettek a társrendvédelmi és fegyveres szervek parancsnokai, az együttműködő szervezetek vezetői, és az értekezletre berendelt vezetői állomány.
A szervezet országos parancsnoka beszédében elmondta, hogy a hazai börtönök biztonságának fenntartása folyamatosan biztosított volt 2023-ban, a büntetés-végrehajtási szervezet törvényesen és szakszerűen végezte a munkáját. Az igazságszolgáltatási rendszer egyik elemeként a szervezet sikerrel járult hozzá a közbiztonság javításához, a közrend fenntartásához a tavalyi évben is.
A férőhelybővítést évek óta kiemelt feladatként kezeli a büntetés-végrehajtási szervezet. 2023-ban elkezdődött hazánk legújabb és legmodernebb - 1500 fő befogadására alkalmas - börtönének építése, amely terveink szerint 2024 őszére készülhet el, 5 és fél hektár területen, modern, tartós és környezetbarát építészeti megoldásokkal kialakítva. A korszerű munkakörülmények, a minimalizált adminisztráció, az okostechnológia, valamint az új analitikai megoldások garantálják, hogy Magyarország első high-tech börtöne Csengeren legyen.
A fejlesztések terén is történtek előrelépések, melynek során elsődleges szempont volt a fogvatartottak mozgatásának, előállításának csökkentése és a költséghatékony szemlélet.
Az elmúlt év egyik legjelentősebb informatikai fejlesztése az úgynevezett telemedicina-rendszer. Ez egy olyan szolgáltatás, amelynek során a fogvatartott beteg és az orvos közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat adatátviteli rendszeren keresztül jön létre. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy adott esetben, bizonyos vizsgálatok esetén az orvosnak ne kelljen bejönnie a börtönbe.
2023-ban tovább folytatódott a 2019-ben megkezdett, telekommunikációs eszközök útján megvalósuló távtárgyalások megtartásához szükséges feltételek fejlesztése. Ennek a hosszú távú szakmai és informatikai fejlesztésnek az eredményeként a büntetés-végrehajtási intézetek és intézmények mellett; ma már a bíróságok, az ügyészségek, a rendőrség és más hatóságok is sokkal korszerűbben és költséghatékonyabban tudják lebonyolítani a fogvatartottakkal kapcsolatos eljárási cselekményeiket. Alkalmazásának népszerűségét mutatja, hogy 2023-ban a hazai börtönökben megvalósuló távtárgyalások száma elérte a 24 535 esetet.
Az esemény második felében Dr. Bolcsik Zoltán, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára értékelte a szervezet 2023-as munkáját, majd meghatározta az idei év feladatait.