A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Mindenkit megrázna, ha arról értesülne, hogy olyan súlyos betegségben szenved, amely visszavonhatatlanul megváltoztatja az életét. Varga Krisztina élete kilenc évvel ezelőtt vett radikális fordulatot, amelynek súlya alatt nemhogy nem roppant össze, hanem hivatásra lelt a büntetés-végrehajtásban és sportolói karrierre a tollaslabda világában. Tavaly a szervátültetettek "olimpiáján" egyéni negyedik helyezést ért el, múlt hétvégén pedig két európa-bajnoki arany- és egy ezüstérem büszke tulajdonosa lett!
Idén júliusban a nyári olimpiai játékoké a "sportfőszerep", azonban 2024 nyara több rangos sporteseményben is bővelkedik. Legutóbb július 21. és 28. között rendezték meg Lisszabonban a Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságát. Varga Krisztina bv. őrmester a Büntetés-végrehajtás Gazdasági Ellátó Intézetének személyi állományába tartozó, Sopronkőhidán szolgálatot teljesítő kolléganőnk a Magyar Szervátültetettek Szövetsége válogatott csapatának tagjaként bizonyított: tollaslabda sportágban háromszor állhatott fel a dobogóra.
Ahogyan arról tavaly beszámoltunk, őrmesterünk 2023-ban élete első világversenyén képviselte Magyarországot a Szervátültetettek Világjátékán, Perthben, aki akkor is emberfeletti kitartásról tett tanúbizonyságot és végül az élmezőnyig küzdötte magát. Varga Krisztina tüdejét és az immunrendszerét egy borzasztóan ritka – akkoriban a világon mindössze tíz esetet diagnosztizált – bakteriális fertőzés támadta meg. Éveken át tartó küzdelem után az életét a bátyjától kapott donáció mentette meg. Miután teljesen gyógyultnak nyilvánították, Krisztina egy ismerősén keresztül talált rá a büntetés-végrehajtásra. Elöljárói és munkatársai támogatását a sportban is maximálisan élvezi, elszántságának köszönhetően 2023 tavaszán már a Magyar Szervátültetett Válogatott tagjaként utazhatott Ausztráliába, idén pedig a szervátültetettek és művesekezeltek kontinensviadalán 56 fős csapat képviselte hazánkat: a magyar válogatottat alkotó csontvelő-, máj-, szív-, tüdő- és vesetranszplantáltak, valamint dializált sportolók tíz sportágban mérték össze tudásukat a több mint 25 európai országból érkező versenyzővel.
„A Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnoksága nem csupán egy sportesemény. Ez a rendezvény a szervadományozás és a szervátültetések fontosságára hívja fel a figyelmet, rávilágítva arra, hogy a szervátültetéssel új élet kezdődhet, a rendszeres mozgás és a sportban elért sikerek hozzájárulhatnak az életminőség javításához. A versenyzők példája erőt adhat mindazoknak, akik hasonló kihívásokkal néznek szembe, és bizonyítja, hogy a betegség nem szabhat határt az álmoknak” – olvasható a Magyar Szervátültetettek Szövetségének sajtóközleményében. Ezek a mondatok Varga Krisztina esetében is igazak, hiszen egy súlyos betegség és egy csontvelő-transzplantáció után kezdett új életet. A négy évvel ezelőtti sikeres transzplantáció után, mindössze három éve kezdett el versenyszerűen tollaslabdázni, melynek eredményeként a bv. őrmester a lisszaboni kontinensviadalon három dobogós helyezést ért el: az első napon az egyéni tollaslabda versenyen korosztályos aranyérmet, majd Lakatos Andrással vegyespárosban ezüstérmet, párosban pedig Hanyu Zsuzsannával aranyérmet szerzett.
Krisztina még nem tért vissza a munkába, de kollégáinak – akik itthonról szorítottak érte és természetesen a sikereihez is gratuláltak – azt írta, nagyon boldog volt, amikor felállhatott a dobogó legfelső fokára.
Mi is vele együtt örülünk, és gratulálunk a teljesítményéhez!