A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/fazekas_laszlo_bv._alezredes_1.jpg)
A modern kor egyik legszörnyűbb betegsége a rák, melyre mai napig nem talált gyógyszert az orvostudomány. A világnap története 25 évre vezethető vissza, ugyanis a 2000. február 4-én tartott rákellenes világkongresszus után nevezték ki ezt a napot rákellenes világnappá. Fő célja a tudatosságnövelés, valamint figyelemfelhívás a daganatos megbetegedésekre, rákszűrés fontosságára. Férfiak nagyobb eséllyel halnak meg rákban, mint nőtársaik: a KSH 2020-as adatai szerint a férfiak körében 25%, míg nők körében 21% volt a rák miatti halálozások aránya. Férfiaknál tüdőrák, nőknél az emlőrák a leggyakoribb halálos ráktípus.
A kezdeményezés célja, hogy a megelőzhető halálesetekre felhívja a figyelmet, és kiemeli az oktatás fontosságát, hogy szerte a világon megismerjék az emberek a rendelkezésre álló prevenciós lehetőségeket.
A legfrissebb adatok szerint 8,2 millió ember hal meg évente daganatos megbetegedésekben világszerte, melyből 4 millió ember 30 és 69 éves kora között, azaz idő előtt távozik!
A rákellenes világnap ideális lehetőség arra, hogy a felhívja az emberek és a média figyelmét a jelenségre!
Tudta, hogy a rákos megbetegedések 9/10-e környezeti és életmódbeli tényezőkkel köthető össze?
· dohányzás,
· alkohol fogyasztás,
· egészségtelen étrend,
· szexuális úton terjedő betegségek,
· nem tiszta ivóvíz,
· napégések,
· a mozgás hiánya.
Fenti kérdésre kereste a választ a Hajdú-Bihar Vármegyei Intézet a fogvatartottak körében 2025. február 4-én megtartott program keretében. A fogvatartottak érdeklődve hallgatták a reintegrációs tiszt előadását a fenti témában, majd a feltett kérdésekre lelkesen válaszoltak.