A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A büntetés-végrehajtás kiemelt és fontos célja a fogvatartottak reintegrációja, a társadalomba való visszailleszkedés segítése. Ehhez szorosan kapcsolódik, hogy a fogvatartottak alapfokú és középiskolai tanulmányaikat folytassák, illetve befejezzék, valamint piacképes szakmát sajátítsanak el a börtön falain belül.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Fiatalkorúak Regionális Büntetés-végrehajtási Intézetében a 2018/2019-es tanévben festő, mázoló, tapétázó szakmaképzés indult. A kétéves képzési időben a tervezett 16 fogvatartott helyett 22 fővel kezdődött az oktatás. A szakképzés közismereti tantárgyak oktatása nélkül helyezte előtérbe a gyakorlati, illetve a szakmai oktatást. A szakképzés megkezdésének egyik fontos feltétele volt az alapfokú tanulmányok befejezése. A kétéves képzés záróvizsgájára 2020. május 22-én került sor, mely során számot adhattak gyakorlati tudásukról a képzést elvégző fiatalok. A vizsga során önállóan kellett dolgozniuk, be kellett mutatniuk, hogyan kell szakszerűen falat festeni, tapétázni, illetve mázolni. A fiatalok vizsgamunkájának köszönhetően immár egy megújult tantermet vehetnek majd birtokba a tanulmányaikat folytató fogvatartott társaik. A gyakorlati tudásuk bemutatásán túl számot kellett adniuk elméleti tudásukról is, melyet mind az öt vizsgázó sikeresen teljesített.
A szakma megszerzése lehetőséget nyújt arra is, hogy a fogvatartottak a büntetés-végrehajtási intézeten belül történő munkáltatás során kamatoztathassák tudásukat, hasznosan töltsék a mindennapjaikat. A fogvatartottak oktatásának célja a szakmai ismeretek elsajátítása mellett, hogy megismerjék a munka pozitív hatásait, szabadulásukat követően képesek legyenek az önálló munkára, törekedve a szakmájukban történő elhelyezkedésre. Ezzel is csökkentve a bűnismétlés kockázatát, segítve a szabadulás utáni társadalomba való visszailleszkedésüket.