A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A letartóztatottak és elítéltek reintegrációját támogató folyamatban – a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben is – a fogvatartottak oktatása, képzése, különös tekintettel a fogvatartottak építőipari képzése, kiemelt szakmai feladat.
A szakmaképzés kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a képzést elvégző fogvatartottak mind az intézet falain belül, mind szabadulásuk után munkát tudjanak vállalni. Mindezeket figyelembe véve a Miskolci Szakképzési Centrum által fenntartott Kós Károly Építőipari Szakgimnázium szervezésében burkoló szakképzés kezdődött intézetünkben. Ez irányú tanulmányait a 2020/2021-es tanévben 12 felnőtt korú és 5 fiatalkorú fogvatartott kezdte meg.
Ebben a félévben az építőipar alapjaival ismerkedtek: hideg fal- és padlóburkolás, beltéri-kültéri burkolatok, melegburkolás, különleges burkolatok, térburkolás, kivitelezési alapismeretek, munka- és környezetvédelem, valamint építőipari rajzismeret.
Tanulásukat, elméleti oktatásukat nehezítette a koronavírus okozta helyzet miatt elrendelt távoktatás. Akaratuk azonban így is töretlen, mely nem csak az évközi érdemjegyekben látható, hanem abban is, hogy a rendkívüli helyzet adta szűkös lehetőségek ellenére is eredményes ágazati szakmai vizsgát tettek. A vizsga két részből állt, írásbeli feladatsorból és gyakorlatból. Az építőipari ágazathoz tartozó képzés keretén belül a gyakorlati vizsgán résztvevőknek téglafalat kellett rakniuk.
Intézetünkben további három képzés is zajlik ebben a tanévben. A Pannon Oktatási Központ által kétéves burkolóképzésben fognak most végezni fiatalkorú fogvatartottak. Míg a festő, mázoló, tapétázó, valamint szakácsképzésben többnyire felnőtt korú fogvatartottak vesznek részt. Az új képzésekben a szakmai ismeretek mellett közismereti tantárgyakat is tanulnak.
A szakképzések gyakorlata lehetőséget nyújt megtapasztalni a munka pozitív hatásait. A szakma megszerzése pedig lehetőséget nyújt majd arra, hogy a fogvatartottak az intézeten belüli munkáltatás keretében további gyakorlatra tegyenek szert, valamint munkatapasztalatot nyerjenek, ami nagy segítség lesz a szabadulást követő elhelyezkedés során.