A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A múlt héten vehették kézbe a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet falain belül szakmaképzésben részt vevő fogvatartottak a tudásukat és végzettségüket igazoló bizonyítványt.
A festő és szakács szakmát tanuló fogvatartottak két tanéven át sajátították el a szakma elméleti és gyakorlati tudnivalóit. Tanulmányaik befejeztével záróvizsgán mutathatták meg elméleti tudásukat, majd azt, hogy gyakorlatban hogyan kell egy képzett szakácsnak elkészíteni egy háromfogásos menüt, vagy festőként hogyan kell szakszerűen festeni, mázolni vagy éppen tapétázni.
A büntetés-végrehajtás szervezet egyik fő célja, hogy a fogvatartottak szabadulásukat követően visszailleszkedjenek a társadalomba. Ennek egyik fontos alappillére, hogy piacképes szakmát szerezzenek az intézet falai között, szabadságvesztésük idejét hatékonyan eltöltsék.
Az elmúlt tanévben a fogvatartottak részre a már említett két szakma képzésen túl további szakmai oktatások is rendelkezésre álltak.
A szakmaképzést végzett fogvatartottak olyan lehetőséget kapnak, mellyel szabadulásukat követően el tudnak helyezkedni, családjukat el tudják tartani nem gondolva újabb bűncselekmény elkövetésére.
A szervezet kiemelt célja és feladata, hogy a szabadságvesztésüket töltő fogvatartottak dolgozzanak, a tanultakat az intézet falain belül is hasznosítsák.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet célja, hogy újabb szakmaképzésekbe vonjon be fogvatartottakat, oktatásban, munkáltatásban vegyenek részt. A képzések kiválasztásánál, indításánál kiemelkedő figyelem hárul a piacon hiányt mutató szakmák kiválasztására, ezzel is nagyobb esélyt teremtve a szabad életben történő elhelyezkedés segítésére.