A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Hell Boxing Kings egyedülálló versenysorozat, melynek Miskolcon a DVTK Aréna adott otthont. Kollégánk, Győrfi Károly bv. törzsőrmester bíróként lépett a szorítóba és avatott be minket abba, hogy ő hogyan élte meg ezt a nem mindennapi eseménysorozatot.
Hogyan kerültél be bíróként a Hell Boxing Kingsbe?
2018-ban tettem le a bírói vizsgát a Magyar Ökölvívó Szakszövetségnél. Ezt követően, mint nemzeti bíró kezdtem működni a különböző hazai rendezésű amatőr ökölvívó versenyeken. A magyar amatőr ökölvívó bírók a legjobbak közt vannak a világon. Nekem abban a szerencsében volt részem, hogy a legkiválóbb bíróktól tanulhattam és egy nagyszerű generáció tagja lehetek. A Hell Energy Kft. mindig nagy hangsúlyt fektetett Miskolc és környéke fejlesztésére és az itt élő emberek támogatására. Így kerültem képbe, mint „hazai” bíró. A Hell Boxing Kings versenysorozatában részt venni hatalmas megtiszteltetés és nagy szakmai kihívást jelentett számomra. Rengeteg tapasztalattal gazdagodtam, ami nagyban hozzá fog járulni a további fejlődésemhez.
Mesélnél nekünk a bírók munkájáról? Hogy képzeljünk el egy ilyen gálát a ring közelében?
Először is szeretném tisztázni azt, hogy ha valaki amatőr ökölvívó bíró, az nem azt jelenti, hogy nem olyan jó, mint egy profi bíró. Sőt, a legtöbb esetben egy amatőr bíró sokkal több mérkőzést vezet és pontoz egy évben, mint egy profi, így nyilván sokkal több tapasztalatot is tud szerezni. Az amatőr és a profi szakág szabályrendszerében csupán néhány eltérés van. Az egyik alapvető különbség, hogy a profi ökölvívók fizetést kapnak a mérkőzéseik után. Ma már lehetőség van az átjárásra az amatőr és a profi szakágak közt a versenyzőknek és a bíróknak is egyaránt. Egy ökölvívóbíró nem csak mérkőzést vezet, hanem pontoz is egy versenyen. Még mielőtt a gála elkezdődne, végigjárják az öltözőket és egy rövid szabályismertetést és felszerelés ellenőrzést tartanak a versenyzőknek. A vezetőbíró legfontosabb feladata a versenyzők egészségének megóvása és a szabályok betartatása. A pontozóbíró elsősorban a szabályos találatokat számolja, és ennek megfelelően pontoz. A hatékonyabb bokszoló 10, míg a másik 9 vagy ennél kevesebb pontot kap. Minden menet egy új mérkőzés, szokták mondani. Vagyis minden menetet az előzőtől függetlenül kell pontozni. Ha úgy látja, hogy mind két fél azonos számú találatot vitt be akkor más szempontok szerint kell eldöntenie, ki kapja abban a menetben a 10 pontot. Ilyen szempontok például, ki volt a támadóbb szellemű, melyik volt a kombinatívabb, ki uralta a szorítót vagy kinek az akarata érvényesült jobban. Vagyis a szabályos találatokon kívül még számos más dolgot is figyelni kell a mérkőzés során. A két szakág közt alapvető különbség például, hogy a profi ökölvívásban a leütött versenyző nem nyerhet menetet, ellentétben az amatőrrel, ahol a leütés is csak egy találatnak számít. A ringben nagyon gyorsan történhetnek nagyon váratlan dolgok és a bírónak egy másodperc alatt kell meghoznia a megfelelő döntést. Vannak nagyon könnyen vezethető mérkőzések, amikor szinte semmi dolga a vezetőbírónak, de van olyan, amikor szinte háború dúl a ringben. Ilyenkor mind a két fél úgy küzd akár az oroszlán és mindent bevetnek a győzelem érdekében olykor kisebb nagyobb szabálytalanságot is. Na, ezek a meccsek alaposan meg tudják izzasztani az embert, viszont ezekből lehet a legtöbbet tanulni.
Mit gondolsz a versenyzők felkészültségéről? Volt esetleg titkos favoritod?
Azok a versenyzők, akik továbbjutottak a nyári selejtezőkön már egytől egyig nagyon jól felkészült és remek bokszolók voltak. Ezt mi sem mutatja jobban, mint az, hogy nagyon magas színvonalú küzdelmeket láthattunk hétről hétre. Szerintem, akik elverekedték magukat a döntőig komoly karrier előtt állnak. Biztos vagyok abban, hogy ehhez a Hell Boxing Kings Promotion minden támogatást meg is fog adni nekik. Nem is kell messzire menni. Olyan pénzdíjakat kaptak a versenyzők már a harmadik helytől, ami az egész világon egyedülálló. A sztárok kivételével még Amerikában is csupán pár ezer dollárért bokszolnak a bunyósok. Természetesen, voltak olyan indulók, akik már a nyári selejtezőn felkeltették a figyelmemet és úgy gondoltam, hogy nekik nagy esélyük van a végső győzelemre. Az egyik a -60 kg-os azeri Tayfur Aliev, a másik a -67 kg-os kőszegi Búza Rafael. Végül mind a ketten megnyerték a saját súlycsoportjukat és megszerezték a WBO Future Champion bajnoki övét. A celeb bokszolókat is meg kell, hogy említsem. A legtöbbjük rengeteg munkát tett bele ebbe a történetbe, ők már egy élvezhető és izgalmas produkciót raktak le az asztalra. Szeretném azt is kiemelni, hogy az ökölvívás sokat profitál a celeb bokszból. Országszerte az a tapasztalat, hogy ez a sport újra aranykorát éli Magyarországon, mert rengetegen akarnak bokszolni, amióta látják kedvenceiket a ringben.
Melyik mérkőzést emelnéd ki? Melyik volt számodra a legmeghatározóbb?
Mindenképpen a -75 kg-os döntőt emelném ki. Ezen a mérkőzésen a miskolci Mester Soma és a román Bogdan Juratoni csapott össze. Soma fiatal, tehetséges és nagyon erős, míg a román ellenfele a nála 10 évvel idősebb, több mint 300 amatőr mérkőzéssel rendelkező borzasztóan rutinos bunyós. A két fiú az első perctől kezdve hatalmas iramot diktált. A második felvonás elején Juratoni lett leütve, de túlélte a menetet. A hatodik és egyben utolsó körben igazi dráma alakult ki, amikor a hazai fiú került padlóra. A román versenyző nem kegyelmezett és idő előtt befejezte a mérkőzést. Ez volt az egész rendezvénysorozat egyik legizgalmasabb csatája és szerencsésnek érzem magam, hogy én vezethettem. Nagy szakmai elismerés volt számomra, hogy miután lejöttem a ringből a külföldi bírók, és még Roy Jones Jr. - aki a döntőket személyesen a ring mellől követte figyelemmel - is odajöttek gratulálni.
Hogyan tovább? Lesz folytatás?
Továbbra is szeretnék bíráskodni az amatőr ökölvívó versenyeken. Ugyan nincs akkora felhajtás, mint egy profi gálán, de én nagyon szeretem azt a közeget. A Hell Boxing Kings is folytatódik 2025-ben, úgy tudom, nagy bejelentéssel készülnek januárban. Remélem ott is számítanak majd a munkámra. Izgatottan várom, mit hoz ez az év.