A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Gál Gábor bv. őrmester, a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtás körletfelügyelője. Pécsett született, faluban nevelkedett, így mondhatjuk, hogy az anyatejjel szívta magába a természet és az állatok iránti szeretetét. A vadászat körülbelül tíz éve, már felnőttként került az életébe. Kezdetben csak megfigyelőként, majd a Garéi Gímszarvas Vadásztársaság zöldkártyás tagjaként járta az erdőket.
Gábor a saját szavaival mondja el, hogy mit jelent számára a vadászat és a méhészet:
- A vadászat mellett nagyon fontos a vadakról való gondoskodás, azok etetése, a természet megóvása. Szerencsére egy nagyon jó társaság tagja vagyok, ahol több új barátot is mondhatok a magaménak. A régi vadászok megtanítottak mindenre, amit egy jó vadásznak tudnia kell, amiért örökre hálás leszek nekik. Elengedhetetlen a vadász hagyományok és a vadak tiszteletben tartása, és azok ismerete. A vadászat nem csupán a vadak kilövéséről szól. Vannak időszakok, amikor gondoznunk, segítenünk is kell őket. Télen etetni, nyáron itatni, dagonyát létesíteni szükséges. Amiről sokan nem tudnak, hogy az egyik legfontosabb dolog, hogy az állatok számára ásványi anyagokat biztosítsunk, sózóteknőket, illetve kősót helyezünk ki részükre. Vannak időszakok, amikor szinte semmilyen állományra nem vadászunk, hisz akkor születnek a kicsinyek.
- Itt is, mint a munkámban is, vannak szabályok, amiket kötelező betartani. Vannak állatfajok, melyek egész évben lőhetők, mint például a róka és a sakál. Ezen állatok túlszaporodása esetén megjelenhet a veszettség, amely veszélyt jelenthet a háziállatokra, sőt még az emberekre is. A vaddisznó is nagy károkat tud okozni a gazdáknak, hisz kitúrják a vetőmagot, leeszik a termést, a szarvasok pedig lerágják a kukoricát és a gabonát. A vadkárok miatt is sok a feladatunk, hisz anyagi kárt okoznak ezzel a gazdáknak. Egy hosszú, 12 órás műszak után legtöbbször arra vágyok, hogy kimehessek a friss levegőre és egy csendes, nyugodt helyen töltsek pár órát. Ez nem egy hobbi, hanem egy életérzés. Nehéz beszélni róla, ezt látni és érezni kell. Élvezem a felkelő nap látványát, a frissen szántott föld illatát, erdők-mezők tarka színeit.
- Mindig eljátszottam a gondolattal, hogy szívesen elmélyülnék a méhek világában is, amikor a munkámnak köszönhetően találkoztam egy kollégával, aki méhekkel foglalkozott. Egy napon elvitt a méhész tanyájára, amiről nagy meglepetésemre kiderült, hogy régen a családom tulajdonában volt, és nagyon sok időt töltöttem ott a nagyszüleimmel. Ott létemkor rögtön megcsapta az orromat a finom kaptár illat és mondhatni, szerelem volt első látásra. Kollégám invitálására megvettem az első két családomat és a segítségével megtanultam méhészkedni. Méhekkel foglalkozni tavasszal jelenti a legtöbb munkát, hisz ilyenkor fel kell erősíteni a családokat, a méhkirálynőt serkenteni kell a petézésre. Ahhoz, hogy ez eredményes legyen, különféle szirupokkal és virágporos lepényekkel kell táplálni a méhcsaládot. Ez idő alatt minimum 3 naponta foglalkozni kell velük, a serkentés befejeztével pedig 8-10 naponként ellenőrzöm a kaptárokat. Ilyenkor a fő feladatom, hogy átnézzem a kereteket, az esetleges anyabölcsőket eltávolítom. Ha találok olyan erős családot, amik készítettek anyabölcsőt rajzásra, akkor kiszedek két-három keretet és létrehozok egy kis családot.
- Áprilisban virágzik a repce, ez az első jelentősebb hordás a méhészetemben, amit nagyon sok időjárási tényező befolyásol. A mézpergetés rendkívül nagy munka, mivel olyankor távolítjuk egy a kereteket a méhektől. Személy szerint ez a kedvencem, mivel egy lágy, krém állagú fehér, selymes mézfajtáról beszélünk, ami nagyon sok jótékony hatást fejt ki a szervezetre. A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, gyomorsav csökkentő, magas vastartalma miatt vérszegénységben szenvedőknek ajánlott. A szorgos méheknek köszönhetően készül még akácméz, mely az emberek nagy többségének kedvence, valamint hárs, illetve napraforgó méz is a méhészetemben. A nyár második felének feladata, hogy miután levirágoztak a növények, a családokat fel kell készíteni a téli betelelésre. Nyugalmi állapotba kell őket helyezni, amihez elengedhetetlen, hogy legyen megfelelő nektármennyiség a család számára. Mind a vadászat, mind a méhészkedés az életemnek egy fontos momentuma, ezen időtöltésekben lelem meg a kikapcsolódás örömét, a pihenést, a nyugalmat a dolgos hétköznapok után.
Gábor a beszélgetést egy idézettel zárja:
„Semmi más dolgod nincs ma, csak annyi, hogy szépen lerakd a sarokba szépen a hétköznapokat, betakargatod őket, és reggel útnak indulsz, és kikapcsolódsz.... és elfelejted a kellemetlenségeket, macerákat. És élvezed az erdő csendjét. Madarakat és a lepkék táncát. Mert más dolgod nem lesz. Csak élvezni az életet, ilyen egyszerűen.” (Csitány Hock Tamás)