A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön
2019. április 25-én szakmai napot tartottunk a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Pártfogó Felügyelői és Igazságügyi Osztály pártfogó felügyelői és az intézet bv. pártfogó felügyelői részére.
Hatan érkeztek a Kormányhivatalból, ketten a miskolci börtönből, illetve két pártfogó felügyelő az sátoraljaújhelyi intézetből. Öt éve annak, hogy a Kormány a pártfogó felügyelői rendszer reformjáról döntött. Ennek eredményeként a pártfogó felügyelői feladatok azon része, amely a jogerős szabadságvesztés-büntetést töltő elítéltekhez kapcsolódik, a megyei kormányhivataloktól a büntetés-végrehajtási szervezet hatáskörébe került. A szakmai nap alkalmat adott az elmúlt 5 év áttekintésére, a tapasztalatok összegzésére. Egyben jó alkalom volt arra is, hogy a két szervezet pártfogó felügyelői megismerjék egymást, betekintést kapjanak egymás munkájába, tapasztalataiba.
A szakmai nap Mészáros László bv. dandártábornok személyes irányításával került megrendezésre. Ő köszöntötte a résztvevőket és nagyon személyes példákon keresztül mutatta be a pártfogás történetét, tapasztalatait, az 5 éves bv. pártfogás miértjét, és lehetőségeit, ennek a szakmai napnak a fontosságát. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Pártfogó Felügyelői és Igazságügyi Osztály osztályvezetője, Dr. Bogdán Zsolt köszönte meg a meghívást és számolt be az általuk végzett munkáról, illetve értékelte a szakmai nap fontosságát, a személyes találkozás jelentőségét a minél hatékonyabb szakmai munka szempontjából.
A tábornok úr bevezetője után Dobos Gábor bv. százados reintegrációs tiszt mutatta be egy vetített előadással a sátoraljaújhelyi börtönt és annak munkáját, különös figyelemmel a reintegrációs tevékenységére. Az előadás alatt lehetőség volt az igazságügyi pártfogók részére, hogy kérdéseket tegyenek fel, és így még jobban megismerjék az intézetben folyó munkát, a szabadulás előtt álló elítéltek, valamint a pártfogó felügyelet elrendelése mellett feltételesen szabadulók reintegrációs gondozását, és az utógondozást kérelmezők eredményes társadalmi reintegrációját. A vetített előadás utat nyitott a szakmai eszmecserére, mindennapi tapasztalatok megosztására, a felmerülő nehézségek megbeszélésére. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a jövőben folytatni kell a szakmai találkozókat.
Ezek után Dobos Gábor százados irányításával, szakavatott vezetésével lehetőség volt egy intézetlátogatásra is. Az igazságügyi pártfogók megismerhették az intézet belső életét, működését, napirendjét, a reintegrációs gondozás helyszíneit, és annak elemeit. A látogatás végeztével Mészáros László bv. dandártábornok megajándékozta a vendégeket. Az intézetben a fogvatartottak által készített apró ajándékok nagy örömet okoztak. Ezután egy közös ebéd következett, amely alatt lehetett folytatni a szakmai megbeszélést, konkrét esetekről, eljárásrendekről, az ügyintézés sajátságairól. Az ebéd után a szakmai nap zárasaként lehetőség volt a Börtönmúzeum megtekintésére, annak vezetője, Pavlics Tamás tárlatvezetésével. Nagy sikert aratott ez a program is, különösen a belső terem, ahol a mindennapok tárgyai, ruházata, régi fenyítési eszközök, tiltott tárgyak voltak kiállítva. A múzeum történelmi távlatokba helyezte a pártfogói munkát.
A találkozó egyik célja az együttműködés javítása volt. A szakmai nap végeztével kollégaként, a jobb együttműködés reményével, további, a szakmai munka eredményességét javító találkozók tervével vidáman búcsúztak el a résztvevők egymástól.