A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön
A Politikai Elítéltek Közösségének immár hatodik alkalommal megrendezésre kerülő megemlékezése a kialakult hagyományoknak megfelelően zajlott idén is. Az augusztus 23-i alkalom különlegessége volt azonban, hogy ez idén először A totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapjával is egybeesett. Az ünnepséget a börtönmúzeum dokumentumfilmmel kibővített kiadvány megjelentetésével bővítette.
A pénteki nap estéje folyamán mutatta be a Magyar Büntetés-végrehajtás Múzeumi Kiállítóhelye az erre az alkalomra megjelentetett kötetét. Idén ez a korábbi évektől eltérően, nem egy sátoraljaújhelyi elítélt, hanem egy helyben élő, Románia börtöneiben rabságot szenvedett politikai elítélt sorsát mutatja be.
A Szabadságra Vágyó Ifjak Szervezetéhez tartozó Újlaki Csaba, nagyváradi gimnazista társaihoz hasonlóan, az 1956-os magyarországi forradalommal fejezte ki szolidaritását. Nagykorúvá válásukat követően, 1960-61-ben a Securitate elfogta a diákszervezet tagjait és több mint ötszáz évre ítélték őket, melyet a zsilavai börtönben töltöttek. A róluk szóló visszaemlékezést (Újlaki Csaba: Rabok voltunk húszévesen) és mellékletként Mohi Sándor a forradalom 60. évfordulójára készített SZVISZ c. dokumentumfilmjét jelentette meg a múzeum erre az alkalomra, és mutatja be az est folyamán. A kiadvány megjelentetése miatt a programon résztvevők beszélgethettek Újlaki Csabával és Mohi Sándor rendezővel is.
A másnap, szombat délelőtt, koszorúzással egybekötött megemlékezésre már a hagyományoknak megfelelően került sor, a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön falán 2005-ben elhelyezett emléktáblánál. Ünnepi beszédet mondott Hubay György országgyűlési képviselő és Sátoraljaújhely város polgármestere Szamosvölgyi Péter, akik a múlt emlékeiből való tanulást, és az emlékezés fontosságát emelték ki beszédeikben. A megemlékezés végén Reményik Sándor Himnusz a csúcsokon verse hangzott el egy megemlékező ünnepi előadása keretében.
Az ünnepélyes megemlékezés igeliturgiával zárult az intézet kápolnájában.
Az 1945-1956 közötti Politikai Elítéltek Közösségének megalakulása és rövid története
A Margit Körúti Fogház életben maradt elítéltjeinek jelentős része szoros baráti kapcsolatot tartott a rendszerváltás előtti években is. Az ő kezdeményezésükre jött létre az 1945-1956 közötti időszak politikai üldözöttjeinek sorsát feltáró és érdekeik képviseletét felvállaló szervezet. A Politikai Elítéltek Közössége – röviden: PEK – 1991. július 2-án alakult meg ünnepélyes keretek között. Az új szervezet célul tűzte ki az ’56-os forradalom előtti nemzeti ellenállás résztvevőinek felkutatását itthon és külföldön; a PEK tagok és hozzátartozóik segítését és az érdekvédelem megszervezését; mártírjaink temetkezési helyének rendezését és emlékművek, emléktáblák felállítását; az 1945-1956 közötti kommunista diktatúra időszakáról hiteles dokumentumok és információk gyűjtését, feldolgozását és publikálását.