A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön
A tegnapi napon sikeresen hegesztő vizsgát tett az a 17 fogvatartott, aki részt vett az idén márciusban megkezdődött, az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú "Fogvatartottak reintegrációja" nevű kiemelt projekt keretein belül szervezett, 960 órás hegesztő szakmaképzésen.
A szakmaképzést a SZTÁV Felnőttképző Zrt. szervezte, ahol a fogvatartottak mind elméleti, mind gyakorlati síkon elsajátították a hegesztési technikák alkalmazásának módját, megismerhették a különböző eljárások közötti különbségeket, valamint a szakemberek számára fontos háttérinformációkat. Az oktatás során nagy hangsúlyt fektettek a munkavédelmi, tűzvédelmi előírások megismerésére is, mert ahogy a vizsgabizottság elnöke is elmondta "a szakmában fontosabb a biztonság, mint a hatékonyság".
A fogvatartottak kiválasztásánál fontos szempont volt a szakképzetlenség és az, hogy az elsajátított hiányszakmában akarjanak is dolgozni. A bizonyítvány kiosztása után 7 fogvatartott szakmunkásként dolgozhat a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben, míg a többiek részére – a szabadulásukig hátralevő időre – a környező intézetek adnak majd munkalehetőséget. Természetesen a büntetés-végrehajtási intézetekben folyamatosak a felújítások, építések, ezért a végzettek biztosan nem maradnak munka nélkül.
A fogvatartottak a gyakorlati képzést jobban szerették az elméletnél, mivel azonnal kézzel fogható eredményeket értek el, és az oktatói gondoskodás is jobban éreztette hatását. A legjobban kedvelt technika a lánghegesztés volt, mivel a fogvatartottak elmondása alapján, itt még lehetőségük nyílt szebben eldolgozni a varratokat és javítani az esetleges apróbb hibákon. A vizsga elnöke felhívta a fogvatartottak figyelmét a folyamatos tanulásra, és szakmai alázatra is.
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.