A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön
A takcsányi és a repejői katonai temetőbe készítettek sírköveket az intézet fogvatartottjai munkáltatás keretében.
A sátoraljaújhelyi elítéltek már jelentős tapasztalatokkal rendelkeznek a sírkőkészítés területén, melynek legnagyobb volumenű eredménye a város I. világháborús katonai nyugvóhelyének, a Hősök temetőjének a rekonstrukciója volt, mintegy másfélezer sírkő újraöntésével. E munkálatok részben a Hadtörténeti Intézet és Múzeum támogatásával, részben jóvátételi munka keretében valósulhattak meg, az I. világháború befejezésének 100. évfordulójára. Számos elismerést kiváltott a fogvatartottak gondos munkája, így további néhány helyszínre is készültek még kis szériában hasonló sírkövek.
Ezt a folyamatos munkát látva kereste meg intézetünket a Krajczáros Alapítvány, akiknek a katonai hagyományőrző tevékenysége kiemelten a kárpát-medencei magyar hadisírok felmérésére, dokumentálására és gondozására terjed ki. E munka részeként készítettek a sátoraljaújhelyi elítéltek újabb 25 sírkövet a takcsányi (Stakcin) és a repejői (Repejov) elhanyagolt temetőkbe. A hősi halált halt huszárok azonosítása sajnos már nem lehetséges, pusztán a Takcsányban eltemetett katonák parancsnoka, az ugyanit nyugvó huszár hadnagy, báró Bánffy Jenő neve ismert.
A sírkőkészítő üzem életében is fontos állomás volt ez a mostani megrendelés, hiszen ezúttal készültek először munkáltatás keretében emlékkövek, ami arra a reményre ad okot, hogy egy újabb munkáltatási helyszínnel bővült az intézeti munkahelyek száma, elősegítve a munkáltatás palettájának színesítésével az eredményes reintegráció lehetőségét is.
A most készült sírkövek avatására előreláthatólag 2021. augusztus 14-én kerül sor Takcsányban.