A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön
2021. október 14-én kétéves divatszabó szakmaképzés indult a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben.
A reintegráció folyamatának két kiemelkedő területe az oktatás és a munkáltatás. Mindkét területre reflektáló duális felnőttképzésben vehetnek részt a sátoraljaújhelyi elítéltek. Az alapfokú végzettséggel rendelkező fogvatartottaknak egy olyan szakma elsajátítása vált lehetségessé, mely az intézet adottságaihoz, szükségleteihez igazodik, tekintve, hogy intézetünk mellett, a Bv. Holding varrodája működik, így a tantermi, elméleti foglalkozásokon túl a gyakorlati helyszín is adott.
A képzést szervező Szerencsi Szakképző Centrummal a képzési program intézeti adaptációját (pl. írásbeli vizsgák helyett interaktív számadások lehetősége) követően a nyár folyamán kezdődtek el a toborzások a fogvatartottak körében. Az eredetileg egy 16 fős csoportra tervezett, felnőttképzés keretében megvalósuló szakmai oktatásra olyan nagy volt az igény, hogy végül két csoportot is el kellett indítani. A kreatív ipari ágazati alapoktatás kimeneti eredménye a szabadulás utáni időszakra is megélhetést biztosíthat egy keresett szakma birtokában, ugyanakkor a motivációt további képzési elemek is erősítik. Egyrészt már a képzés időszakában a kiemelt ösztöndíj lehetősége, másrészt - bár célunk, hogy ne legyen lemorzsolódás - a képzési program biztosítja részszakképesítések megszerzését is egy-egy tananyagrész elsajátítását követően, mint a lakástextil-készítő és a textiltermék-összeállító. A motiváció fenntartására azért is szükség van, mert a korábbi, hangsúlyosan gyakorlatorientált szakképzésektől eltérően, a divatszabóvá válás (szakma azonosító száma:4 0723 16 03) első részében vissza kell ülni az iskolapadba. Hétfőn és kedden online elméleti oktatás keretében, míg szerdán és pénteken jelenléti oktatás keretében vesznek részt a gyakorlati órákon a tanulók. A 4 hónapos, vizsgával záruló bevezető elméleti képzés eredményeként már alapvető ismeretekkel, információkkal rendelkeznek például a kreativitást inspiráló művészettörténeti korszakokról, ismerik továbbá az alkotói munka alapanyagait, a tárgyalkotás folyamatait, technikáit. Ezt követően kerülnek át a fogvatartottak a Bv. Holding varrodai gyakorlati helyére, mely során 140 órás gyakorlati képzés következik, aminek a célja ruházati termékek gyártási folyamatának elsajátítása a női szabó szakmairány szerint.