A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön
A fogvatartottak hatékonyabb reintegrációja érdekében a bv. törvény 2024-es módosítása bevezette a fogvatartottak öt kategóriákba sorolását. A kategóriarendszer egyik lényegi eleme az elítéltek motivációjának fejlesztése. A fogvatartottak a kreditszerző programokon való részvétellel gyarapíthajták pontjaikat, amivel jobb kategóriabesorolásba kerülhetnek, ezáltal további előnyökre tehetnek szert. Az új besorolási rendszer kapcsán beszélgettünk a sátoraljaújhelyi egészségügyi tanfolyam programfelelősével, a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön főápolójával, Szatmári János c. bv. törzszászlóssal.
Mit lehet tudni a fogvatartottak részére indított egészségügyi képzésről?
2024 szeptemberétől a fogvatartottaknak reintegrációs programokon kell részt venniük ahhoz, hogy kreditpontot szerezzenek. Ha a besorolási kategóriájuk javul, különböző kedvezményekhez juthatnak a fogvatartás ideje alatt. Ennek érdekében az Egészségügyi Osztály egészségügyi tanfolyamot indított, hogy ezzel is hozzásegítse a kategóriajavítás lehetőségéhez a fogvatartottakat. A tanfolyam elvégzésével a részt vevők 4 kredittel gazdagodhattnak. A BvOP Egészségügyi Főosztálya egy olyan oktatási és vizsgaanyagot állított össze, amelyet országosan elsajátíthatnak a fogvatartottak a képzés során.
Mit foglal magába az egészségügyi szakmai anyag?
Elsőként az elsősegélynyújtás célját, feladatát mutatja be, majd a legfontosabb alapfeladatokat ismerteti a mai szakmai protokolloknak megfelelően.
Mely alapfeladatok ezek?
A sürgősségi ellátásban használatos ABCDE vizsgálat, amelyet minden esetben használnia kell az egészségügyi dolgozóknak, de laikusként is könnyen elsajátítható. Ide tartozik az eszméletlen beteg felismerése és vizsgálata mellett az újraélesztés, az idegentest eltávolítás, vagy az epilepsziás beteg ellátása. Az alapfeladatok elsajátítása során megtanulhatják a résztvevők törések vagy ficamok, vérzésfajták ellátását, felismerését, csillapítási lehetőségeit, az infarktus és a stroke felismerését és lehetséges teendőket.
Milyen visszajelzéseket kapsz a tanfolyamról?
Szeptember óta két 12 fős csoport is részt vett a tanfolyamon, és nagy érdeklődéssel fogadták. Minden képzést úgy indítottam, hogy az itt tanultakat nemcsak a fogvatartásuk alatt tudják majd hasznosítani, hanem a szabadulás utáni életükben is. A visszajelzések alapján közkedvelt a fogvatartottak körében a tanfolyam, és az azon elhangzottak, hiszen nemcsak a megadott témákat mutatom be nekik, hanem ha valamilyen kérdésük felmerül, azt elmagyarázom, valamint egészségnevelést is belecsempészek a témákba, hiszen nagyon rossz az általános egészségtudatosság a fogvatartottak körében. Ezen próbálok változtatni.
Vannak olyan plussz információk, amelyek az előbbieken túl hasznosak lehetnek a fogvatartottaknak?
Vannak, persze. Sokat beszélünk a gyógyszerek mellékhatásairól, a tudatos táplálkozásról, a mozgásról és a torna fontosságáról is. Leginkább az egészségtelen életmód rizikófaktorai és azok szervezetre vonatkozó negatív hatásai érdeklik őket. Ha a tanfolyamnak köszönhetően akár csak 1-2 ember változtat az életmódján, már megérte ezekről is beszélni.
Milyen gyakran valósul meg a tanfolyam és milyen formában adnak számot a tudásukról?
Havonta négy alkalommal tartok a fogvatartottak részére képzést, és ezt követően számonkérésként kitöltenek az elhangzottakból egy 16 kérdéses tesztet, majd gyakorlati feladatot is kapnak, amelyet tételszerűen húznak ki. Az oktatások alkalmával is gyakoroltatok különböző szituációs feladatokat, és a gyakorlati számonkérésnél adott szituációkat mutatnak be. Példaként említeném: félrenyelés, klinikai halál állapota, vagy epilepsziás rohamnak megfelelő szituációkat vázolok fel részükre.
Hogyan értékelnéd az egészségügyi tanfolyam eddigi tapasztalatait?
Biztos vagyok benne, hogy sok hasznos információval bővül a résztvevők tudásköre, amelyet fogvatartásuk alatt és után is hasznosítani tudnak majd, valamint más szemmel tekintenek az egészségügyi munkánkra, és maga az Egészségügyi Osztály személyzetére is. A képzésnek köszönhetően felismerik, hogy milyen összetett munkafolyamatot végzünk nap mint nap. Ha csak pár óra erejéig, de betekintést nyernek ebbe a fontos szakmába, és lehet, hogy még kedvet is kapnak a jövőben, hogy komolyabban foglalkozzanak vele, akár munkalehetőségként is tekintve az egészségügyi szakterületre. Mivel kialakul egy tanár-diák viszony, közös szituációs feladatok végrehajtása, rálátás a munkánkra, így meglátásom szerint a tanfolyamon részt vett fogvatartottak azóta sokkal tisztelettudóbakká váltak az Egészségügyi Osztály dolgozóival szemben. Véleményem szerint minden szempontból pozitív, hogy ilyen lehetőséget kapnak a fogvatartottak reintegrációs program keretében, és a megszerzett tudás a szabadságvesztésük idején és azt követően is jól hasznosítható.