A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A mézelő méh az egyetlen olyan rovar, amely fogyasztásra alkalmas táplálékot biztosít az ember részére. Kollégánk, Kató Atila bv. őrmester segítségével a méhek csodálatos és dolgos világát ismerhetjük meg közelebbről április 30-án, a méhek napján.
1994. április 30-án tartották meg legelső alkalommal a méhek napja rendezvényt, felhívva a figyelmet a beporzók védelmére és a természetben betöltött szerepükre.
Kató Attila bv. őrmester 2020. május 4.-én szerelt fel körletfelügyelőként a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetbe, később megbízott agglomerációs biztonsági tisztként, jelenleg viszont megbízott főelőadóként teljesít minden nap szolgálatot az agglomerációs osztályon.
Ahogy kilép a börtön falain kívülre, az egyenruhát a méhészruha és védőfelszerelések váltják fel és kezdődik a második műszak. Természetesen nem mindennapos tevékenységről van szó, évszaktól függően foglalkozik a méhekkel, de legalább heti egyszer ránéz szorgos csapatára, immár 12 éve. Mivel családon belül már más is tevékenykedik ezekben a körökben, így nem volt ismeretlen a terep, amikor úgy döntött, hogy az egészséget választja. A 40 kaptár tavasszal igényli a legtöbb törődést, a repce-, és az akácméz szezon idején.
Nap, mint nap találkozhatunk méhecskékkel a szabadban, azonban nem is gondolunk bele abba, hogy milyen óriási munkában vannak éppen. Mivel sosem tétlenkednek, ennek eredményeképpen sajnos körülbelül 3-6 hét az élettartamuk, ellenben a méhpempőn élő méhkirálynő akár 3-5 évig is elél.
A munkamegosztás jól látható a méhcsaládon belül, ugyanis vannak a dolgozó méhek, akik a pollent és nektárt gyűjtik; a herék, akiknek feladata a szaporodás; valamint egy királynő uralja a rajt, aki naponta akár 2500 petét is képes lerakni. A dolgozó méhek választják ki azt az egyedet, akit méhpempővel királynővé táplálnak, majd ezt az elixírt további életében is előszeretettel fogyasztja, ezért hosszabb jóval az életük.
Ezek a kis „szúrós” élőlények életerőt és egészséget állítanak elő, hiszen a méhészeti termékek egészségmegőrző hatását mindenki jól ismeri. Nem mellesleg, elengedhetetlen szerepük van a virágok beporzásában, hozzájárulva ezzel a természet körforgásába és az emberek táplálásához. Tehát igaz a mondás, miszerint ha kipusztulnak a méhek, 4 év múlva kihalna az emberiség.
Támogassuk ezzel a folyékony arannyal szervezetünk védekezőképességét, hiszen az anyatermészet számtalan kincset bocsát rendelkezésünkre, nekünk csak élni kell vele.
Szeressük, tiszteljük és védjük ezeket az apró állatokat, látva fontosságukat az életünkben!