A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Váci Fegyház és Börtön
Második alkalommal indult OKJ-s könyvkötő-nyomtatványfeldolgozó szakképzés a Duna-Mix Kft.-nél. A kétéves képzést 2017-ben 23 elítélt, 2019-ben pedig 11 elítélt végezte el.
A képzés ötletének alapjául a Magyarországon fogvatartott közel 18 ezer ember reszocializációjához való hozzájárulás szükségessége és fontossága szolgált. A reszocializáció az elítéltek körében a bűnmegelőzés legfontosabb eszköze, az újrakezdéshez szükséges praktikus segítség jelen esetben egy bizonyítványt adó, könyvkötő-nyomtatványfeldolgozó tanfolyam elvégzésén keresztül.
A tanfolyam hétfőtől péntekig – munkavégzést követően, az elítéltek délutáni szabadidejében – 14:00-tól 16:00-ig tartott az intézet üzemében, ahol a Duna-Mix Kft. alkalmazásában lévő szakirányú végzettséggel rendelkező oktatók tanították a résztvevőket a szakma rejtelmeire. A vizsgát 2019. május 13-14-én tartották. A gyakorlati és szóbeli vizsgát mindenki sikeresen teljesítette.
A sikeres befejezést követően az OKJ-s végzettséget igazoló oklevél kiállítására minden fogvatartott jogosult, amellyel szabadulást követően akár szakmunkás munkakörben is dolgozhatnak. Ezáltal lehetőségük nyílhat egy új, komfortos, biztonságos jövőképre, amelyet saját tudásuk, látókörük bővítésével érhetnek el.
Az elítéltek kiválasztása kapcsán elsődlegesen az volt a cél, hogy a jelentkező, magát képezni vágyó fogvatartott minimum 5 éves ítélettel rendelkezzen, azaz a tanfolyam elvégzése után minimum 2-3 évig még fejleszthesse tudását, képezhesse magát a Duna-Mix Kft. nyomdaüzemében.
A végzettséggel betölthető munkakörök:
· kézi könyvkötő
· egyenesvágógép-kezelő
· gépi könyvkötő
· hajtogatógép-kezelő
· könyvfóliázó
Az adott szakképesítéssel rendelkező személy a tanfolyam elvégzése után az alábbi munkafolyamatok elvégzésére lesz képes:
· a munkafolyamatok előkészítése
· a gépek műszaki állapotának ellenőrzése
· a munkavédelmi és technológiai szabályok ismerete
· a szükséges anyagok minőségének ellenőrzése
· a szükséges anyagmennyiség kiszámolása, tervezése
· a kézi könyvkötés műveleteinek alkalmazása
· a könyvkötő eszközök, gépek, gépsorok működtetése
· a használt, hibás könyvek újrakötése, kijavítása
· a kasírozási műveletek elvégzése
· díszdobozok készítése
· minőség-ellenőrzés, minőségbiztosítási előírások ismerete
A program sikere nem csupán az, ha minden egyes jelentkező becsülettel elvégzi a kétéves képzést és szakmát kap, hanem az is, hogy munkájuk során a szakmai gyakorlat igazolására is lehetőséget biztosít a Duna-Mix Kft. vezetése, így a kézzel fogható bizonyítványon túl a referencia is a szabadult, képzett szakemberek kezében lehet. A tanultak és azok biztos alkalmazása lehetőség a börtönélet utáni újrakezdéshez, a program pedig apró lépésekkel, de biztosan hozzájárulhat a nyomdaipari szakemberhiány csökkentéséhez.