A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Váci Fegyház és Börtön
Elítéltek munkájával újul meg a váci börtön épülete, amely 2017. decemberétől 120 fogvatartott elhelyezését teszi lehetővé.
A Váci Fegyház és Börtön területén található, korábban tiszthelyettes-képző iskolaként funkcionáló háromszintes épületet fogvatartottak építik át. Az ilyen módon nyert új elhelyezési lehetőségekkel az intézeten belül jelentősen csökkenthető a telítettség. Az építkezés két ütemben valósul meg.
A férőhelybővítési beruházás első üteme 44 munkanapon át, 30 fogvatartott bevonásával, több mint 8500 munkaóra alatt készült el. Emellett a 32 fő elhelyezését biztosító új körlet berendezési tárgyainak többségét belső ellátás keretében, a fogvatartottakat foglalkoztató bv. gazdasági társaságok gyártották. Az új körletrész kialakítása az Európa Tanács ajánlásának megfelelően, az Európai Börtönszabályok figyelembevételével történt.
A projekt során fogvatartotti elhelyezési körletrészek, raktárhelyiségek, közlekedő folyosók, irodák, mosdóhelyiségek, operátor helyiség, egészségügyi részleg, könyvtár és tantermek kialakítása történik meg. A közel háromezer négyzetmétert érintő építkezésben 15 hónapon át napi 6,5 órában 30 fogvatartott vesz részt. A felújításba olyan elítélteket vonnak be, akik az intézet által szervezett, két év alatt elvégezhető szakmaképzésen vettek részt. Az OKJ-s végzettséget biztosító képzésben résztvevők segítségével, a kötelező gyakorlatok során a kőműves-hidegburkoló, valamint szobafestő-mázoló szakmunkás tanulók munkájának köszönhetően folyamatosan újul a börtön.
A munkavégzést követően a délutáni időszakban biztosított szakképzések főként olyan hiányszakmákban folynak, amelyekben a szabadultak később el tudnak majd helyezkedni.
A börtönökben folyó oktatás során, a szakmák kiválasztásánál az elsődleges szempont, hogy azok illeszkedjenek az adott térség munkaerő-felvevő piacához.