A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Váci Fegyház és Börtön
A Váci Fegyház és Börtönben 2022. október 21-én került bemutatásra a nagyszabású projekt hetedik előadása, amely a „Ne lopj!” parancsolatot vitte színpadra.
A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott „Tízparancsolat művészetterápiás eszközök alkalmazása büntetés-végrehajtási keretek között” című pályázati program keretében, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága támogatásával, Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas magyar zongoraművész mentorálásával a fogvatartottak által írt és bemutatott színházi jelenetelőadásra került sor. Az előadás színhelye természetesen az intézet kápolnája volt, amely a magyar börtönépítészet egyik kiemelkedő és egyedülálló alkotása. Azzal a céllal épült a XIX. században, hogy méltó istentiszteleti helyet biztosítson a fogvatartott személyeknek. Funkcióját ma is betölti, az intézetben folyó intenzív hitéleti tevékenység helyszíne.
Gottfried Richárd, az intézet református lelkésze irányította a tervezés és a felkészülés során a fogvatartottak munkáját. Az előadás megnyitása során elmondta, a fél éves felkészülési időszakban a gyakorlás mellett sok időt töltöttek a résztvevők beszélgetéssel, hitéleti elmélkedéssel, imádsággal. Várnagy Andrea művésznő is örömmel vette a konzultációs alkalmak során, hogy a fogvatartottak azonosulni tudnak a parancsolat mélységével, hiszen, mint ahogy elmondta köszöntő beszédében, lopás nem csak fizikai valójában valósulhat meg, bűn az is, ha más idejét, reményét, boldogságát lopjuk el. Ez a látásmód hangsúlyosan jelent meg magában a színdarabban is, kiemelve, hogy valójában saját magunkat is károsítjuk, amikor a parancsolat ellen cselekszünk.
A színdarabban elhangzó szövegek és dalok a fogvatartottak alkotásai, az előadás során maguk adták elő a megírt műveket gitárral, dobokkal, szintetizátorral és hegedűvel. A reintegráció szempontjából kiemelten fontos a projektben való részvétel a fogvatartottak számára, hiszen a gyakorlások során a mindennapi rutinból kiszakadva átélhették az alkotás örömét. Az előadás sikeressége, a bemutatásakor kapott pozitív visszajelzések pedig hozzájárulnak a résztvevők személyiségének fejlődéséhez.