A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Váci Fegyház és Börtön
A ballagó óvodásoknak készítettek 3D origami bagoly figurákat a Váci Fegyház és Börtön fogvatartottjai, melyeket május 9-én adtak át a Váci Deákvári Óvoda Újhegyi úti Tagóvodájában. Az óvodavezetők mellett Vác város alpolgármestere, Inotay Gergely is köszönetét fejezte ki a felajánlásért.
A kézzel készített, egyedileg csomagolt ajándék origami figurákkal a ballagó óvodásokat szerették volna megajándékozni, és sok sikert kívánni az iskolaévekhez. A 238 db 3D origami figurát Gáspár János bv. őrnagy, a Váci Fegyház- és Börtön Biztonsági és Fogvatartási Ügyek osztályának vezetője, az EFOP program intézeti szakmai vezetője adta át a Váci Deákvári Óvoda, a Váci Alsóvárosi Óvoda és a Váci Kisvác-Középvárosi Óvoda vezetői részére. Az eseményen a Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága EFOP Projektiroda munkatársai is képviseltették magukat.
A megjelent óvodavezetők és Vác alpolgármestere kiemelte, hogy minden korosztályban fontos az érzékenyítés, melyhez a jóvátételi felajánlás is hozzájárul. A bagoly, mint a tudás szimbolikus jelképe jól tükrözi az egy életen át tartó tanulás szükségességét, mely mind az iskola előtt álló gyermekekre, mind a rehabilitációs foglakozásokon résztvevő fogvatartottakra igaz.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű kiemelt projekt és a Közép-Magyarországi régiókban működő „Fogvatartotti reitegrációs program” keretében 2022 év őszétől új projektelem indult a hazai büntetés-végrehajtási intézetekben „Foglalkozási rehabilitáció” címmel. A programelemben azon fogvatartottak vesznek részt, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. Ezen célcsoport számára kiemelten fontos egy olyan program biztosítása, ahol szinten tartják, illetve fejlesztik a munkavégző képességeiket, készségeiket, hogy szabadulásukat követően jobb esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon, valamint a bűnismétlés kockázata csökkenjen.
A Közép-Magyarország régióban működő „Fogvatartotti reintegrációs program” a Konvergencia régiókban megvalósuló „Fogvatartottak reintegrációja” című projekthez kapcsolódik. Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.