A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Váci Fegyház és Börtön
A Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV), a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Közétkeztetési Szakácsversenyt hirdetett a közétkeztetésben dolgozó szakácsok számára. A megmérettetésen több büntetés-végrehajtási intézet is képviselteti magát, köztük a Váci Fegyház és Börtön is.
A verseny célkitűzéseiben többek között megjelenik, a közétkeztetés népszerűsítése, a fenntarthatóság támogatása, a fejlődés, fejlesztés igénye, a régi alapanyagok és receptek felelevenítése és a figyelem felhívása a heti egy húsmentes nap kampányra is. Ezekre a célokra mutat rá a verseny témája is: „Fenntartható közétkeztetés – húsmentes menü”. Kollégáink feladata egy 3 fogásos, húsmentes, felnőtt ebéd elkészítése 10 adagban, nettó 850 Ft/fő nyersanyagértékben, amelyhez négy alapanyag felhasználását tették kötelezővé: Jonathan alma, cékla, mélyalmos tyúktojás, rögös félzsíros túró. A főzésre 4 óra áll rendelkezésre, fontos szempont, hogy az ételek egy átlagosan felszerelt konyhán, hétköznapi körülmények között, akár többszáz fogyasztó részére is elkészíthetőek legyenek. A versenyszabályok szerint egy csapat négy fővel indulhat így a Váci Fegyház és Börtön csapata is 1 fő irányítóból, 1 fő szakácsból és 2 fő segítőből áll. A verseny három fordulós, a selejtező az első félévben zajlott, mely során csapatunk sikeresen bejutott az elődöntőbe, ami 2023. október 28. napján rendezik meg, 19 csapat részvételével.
Kollégáink lelkesen készülnek a megmérettetésre, melyben szakmai mentor is segítségükre van. Zsolnay Gábor ny. egyetemi oktató, mesterszakács vállalta el a felkérést. Zsolnay Úr költségeinek fedezése a Növényi Alapú Élelmiszereket Gyártók és Forgalmazók Országos Szövetsége támogatásával valósul meg.
A NÉGYOSZ 2022 novemberében jött létre, mint a Magyarországon működő növényi alapú élelmiszergyártók-és forgalmazók érdekképviseleti szervezete. A Szövetség tagjai kiváló minőségű növényi alapú élelmiszereket állítanak elő, különös tekintettel a tejtermékek és a hús alternatíváira. A NÉGYOSZ legfontosabb feladata, hogy ösztönözze a hazai élelmiszer-rendszerek fenntarthatóvá alakítását és a növényi alapú fehérjék elismertségének és szerepének növelését a magyar lakosság táplálkozásában. Nagy tudású szakemberek biztosításával támogatják a büntetés-végrehajtási szervezet csapatait, hogy felkészülten vegyenek részt a versenyben. Ezzel is azt a célt szolgálva, hogy jobban megismerjék a közétkeztetési szektor működését, és olyan javaslatokat dolgozzanak ki, amelyek fenntarthatósági és társadalmi szinten is új szempontokkal fogják gazdagítani a növényi alapú élelmezés és a magyar gasztrokultúra kapcsolatát.
Zsolnay Gábor mesterszakács, a csapat mentora már a verseny nevezési fázisában segítségére volt kollégáinknak. Elmondta, hogy a mentorálás három fázisában melyek azok a sarokpontok, amik mentén közreműködik a csapat szakmai fejlesztésében, a felkészülésben. Kiemelte, hogy a kezdeti szakaszban fontos, hogy kollégáink átgondoltan és a versenykiírásnak maximálisan megfelelve állítsák össze a menüt, hiszen a meghatározott alapanyagok határolják be az ételeket. A kötelező alapanyagokból – tyúktojás, félzsíros rögös túró, cékla és Jonathan alma – végül a következő ételeket találták ki: Sült-cékla krémleves hidegen, barna csiperkegombás túrógombóccal; sütőtökös, vöröslencseragus rakott tészta, diós pestoval; almás sütemény, karamell öntettel. Az ötletelés folyamatát természetesen mentoruk is kontrollálta, ezt követően pedig az ételek lefőzésekor is segítségükre volt. Hangsúlyozta a csapatnak az időterv és a munkaterv helyes kombinálásának prioritását. Elmondta, hogy a műveletek elvégzésének sorrendje, az összeszedettség a siker egyik fontos összetevője. A gyakorlófőzések során apróbb finomításokkal segítette a csapatot, kollégáink bátran támaszkodhattak a szaktudására.
Az elődöntő előtti utolsó közös gyakorlófőzés jó ütemben zajlott, a csapat összeszedetten építette fel a közös munkát, a tervek szerint a versenynapon a 4 óra rendelkezésre álló időn belül elkészül majd a menü. A csapat mentora elégedett volt kollégáink szakmai felkészültségével, pozitív hozzáállásával, elmondta, hogy jól oldják meg a szakmai, technikai és kiviteli feladatokat.
Sok sikert kívánunk kollégáinknak a megmérettetéshez és köszönjük a támogatók közreműködését. Reménykedünk benne, hogy a befektetett energia és munka a döntőbe jutással térül meg!