A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Váci Fegyház és Börtön
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/nagy-jozsef_0.jpg)
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és az Országos Bírósági Hivatal kiváló együttműködésének köszönhetően ismét egy külföldi delegáció ismerkedhetett meg a magyar büntetés-végrehajtás rendszerével a Váci Fegyház és Börtön falai között.
Az EJTN AIAKOS Csereprogram keretein belül az Országos Bírósági Hivatal által biztosított többnapos szakmai program része a büntetés-végrehajtási szervezet megismerése, melynek a Váci Fegyház és Börtön volt a helyszíne.
A szakmai célú intézetlátogatás során az Országos Parancsnokság szakemberei bemutatták a büntetés-végrehajtási szervezet rendszerét, felépítését, jellegzetességeit és az elmúlt időszakban bevezetett innovációkat is. Ezt követően a Váci Fegyház és Börtön parancsnoka, Nagy Balázs István bv. ezredes prezentációján keresztül ismerhették meg az intézetet, valamint a gazdasági társaságot, betekintést engedve a történelmi múltba, a jelenlegi működésbe és a jellemző sajátosságokba.
Az előadásokat intézetlátogatás követte, melynek köszönhetően a vendégek átfogó képet kaphattak az intézet és Duna-Mix Kft. gyakorlati működéséről. Az elhelyezési részlegeken megfigyelték az informatikai és biztonságtechnikai fejlesztéseket, melyek nagyban hozzájárulnak a személyi állomány munkaterheinek csökkentéséhez, valamint napi feladatok szakszerű és hatékony végrehajtásához. A vendégek érdeklődve tekintették meg a távtárgyaló helységeket, illetve a személyes megjelenéssel járó tárgyalások lebonyolítására alkalmas tárgyalót is.
A fogvatartottak reintegrációjában kiemelt szerepet betöltő vallási tevékenység szintén bemutatásra került, mely a vallási körletrészen elhelyezett fogvatartottak rövid zenés előadásával zárult a templomban.
A gazdasági társaság munkaterületeinek bejárása során betekintést nyerhettek a fogvatartottak foglalkoztatásának rendszerébe is. A fémtechnológiai üzemben az épülő csengeri intézet részére gyártott zárkafelszerelések készítésének folyamatát ismerték meg, továbbhaladva pedig a rendszeresített mozgáskorlátozó és kényszerítő eszközök, illetve a szállítójárművek bemutatására került sor.
Az intézetlátogatást ebéd, majd záró értekezlet követte, mely során a szervezet és az intézet képviselői és a csoport kötetlen beszélgetés alkalmával vitatta meg a program során szerzett szakmai benyomásokat.