A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Az „Isteni Irgalmasság” napja – II. János Pál pápa egykori rendelkezése szerint – Fehérvasárnap, azaz a Húsvét utáni első vasárnap. A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet börtönkápolnája az Isteni Irgalmasság Kápolnája nevet viseli, így ez a nap a mi kápolnánk „Búcsú-napja”, melyen rendhagyó igeliturgia keretében megemlékezést tartottunk.
Az intézet hitéletét vezető diakónusunk, Zsebe Attila három éve szolgál itt, munkáját szintén az isteni irgalmasság évében kezdte. A liturgia során e nap egyháztörténeti vonatkozását is ismertette a börtönlelkész, a húsvétkor keresztelkedett felnőttek nyolc napon át viselték a fehér ruhát, amit ezen a napon vetettek le. Ez a nap a kegyelemről és a kívánságról is szól, a mise résztvevői csendes, néhány perces befelé fordulás során fogalmazhatták meg kívánságaikat. Néhány női fogvatartott a Biblia tanításaiból olvashatott fel rövid részletet a többieknek. A jeles nap alkalmából Zsebe Attila diakónus vendéget is hívott, Barnai Brigitta nővér látogatott el hozzánk és mesélt életútjáról, hivatásáról. Több, mint húsz éve apácaként szolgál, az Angolkisasszonyoknál kezdte. A rend 2002 óta viselheti a Congragatio Jesu Szerzetesközösség nevet, melynek ő a magyarországi vezetője. Brigitta nővér a liturgia keretében egy egyszerű lelki gyakorlatot vezetett le a fogvatartottak számára, Jézus sebeit elképzelve beszélt a gyógyításról és vont párhuzamot Jézus sebzettsége és az emberek sebei között. Mint mondta, e lelki és testi sebek gyógyíthatóak a szeretet, a béke , a jóság és az irgalom által. Felhívta a figyelmet a szív jóságára és az irgalmasság testi és lelki cselekedeteinek fontosságára, valamint arra, hogy ezek a mindennapok apró figyelmességeit is magukba foglalják. Külön kiemelte, hogy a keresztény hit az irgalmasság testi cselekedetei közé sorolja a börtönben lévők látogatását, így nyilvánvaló, hogy a szabadságvesztésüket töltők is fontosak Isten számára. Arra biztatta a fogvatartottakat, hogy legyenek nyitottak, empatikusak, egymás felé türelmesek és jószívűek. Úgy véli, minden nap egy új lehetőség a változásra, ezért hátrahagyva a múltunkat, bármikor képesek lehetünk más irányt szabni életünknek, ezzel bárki élhet, ez csupán elhatározás kérdése. A liturgiát követően a fogvatartottak érdeklődéssel hallgatták Brigitta nővért az egyházközössége szokásairól, küldetéséről és a szerzetesi életről. Szó esett arról is, hogyan lehet csatlakozni a közösség munkájához, milyen feltételek mellett lehet ma valaki apáca.