A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Harmadik alkalommal hívtuk fel a figyelmet a Roma Világnap és Esélyegyenlőség napja alkalmából az egymás kultúrája és értékei iránti elfogadás fontosságára. Ismét sikerült rácáfolni az előítéletekre.
A 'Dönthetsz másképp" szlogen már védjegyévé vált Horváth Gizella, roma származású bv. pártfogó felügyelő kezdeményezésének. Kollégánk az intézet teljes támogatásával harmadik alkalommal szervezte meg a programot, amelyre több vendég elfogadta a felkérést, és jelenlétével, előadásával példát mutatott a fogvatartottak részére.
Az esemény célja mit sem változott az elmúlt két évben. A fogvatartottak sikeres reintegrációja szempontjából most olyan fontos kérdésekre fókuszált, hogy lehet-e megbélyegzett emberként új életet kezdeni, vagy milyen kitörési pont létezik a szegénység és a depriváció leküzdésében.
Saját műsorral is készültünk, három fogvatartott vállalta a szereplést, a felkészülésükben az intézet pártfogó felügyelői segítették, bátorították őket. A vendégek között üdvözölhettük Rupa Ferencet, aki saját életútját tárta a nézőközönség elé.
Kendőzetlenül beszélt a börtönben töltött éveiről, a csalódásokról, a megélt veszteségeiről, fájdalmáról, majd arról, mi változott meg benne a szabadulását követően. Testvére, Rupa Éva, a Veszprém Megyei Cigány Önkormányzat Elnöke támogatta abban, hogy a tanulás révén ma már diplomás emberként szolgáljon, és maga is elesett emberekkel foglalkozhasson.
Vendégünk hiteles előadása néha derültséget keltett ugyan a jelenlévőkben, de a könnyedség mögötti súlyos gondolatok remélhetőleg sokaknál elindított valamiféle változást. Ferencet elkísérték zenésztársai is, a jó hangulat garantált volt. A műsor másik vendége Horváth Kristóf és a Tudás6alom mozgalom három állandó tagja volt, akik a tanulás jelentőségét hirdetik minden lehetséges fórumon.
Sajátos rap stílusban, kortársaikat kifejezetten "fogyasztható" és vonzó formában szólítják meg, a muzikalitásuk magával ragadó, a mondanivalójuk tartalmas és korlátokat feszeget. A slam poetry stílusba is elkalauzolták a nézőközönséget, amire példa még nem volt az intézet falain belül és ami egészen biztosan sokáig beszédtémát adhat.
A sajtónyilvános eseményre több újságíró is kíváncsi volt, szívesen vállalták, hogy jó hírét vigyék egy jó kezdeményezésnek.