A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Harmadik alkalommal üdvözölhettük Molnár Attila amatőr fotóművészt intézetünkben, nem jött üres kézzel, újabb tárlatát hozta magával.
Utoljára a pandémia előtt találkoztunk az alkotóval, ezúttal „Felszólító mód” című fotósorozatát ajánlotta fel, újabb, friss impulzusokat csempészve ezzel a börtön életébe. A kissé talán barátságtalan cím tartalmas és elgondolkodtató képek gyűjteménye, az amatőr művész fotóobjektíven át közvetített gondolatainak képi tükrözése, melytől a meggyőzés távol áll. Molnár Attila célja a gondolatok felébresztése, mely mögött a féltés és segítőszándék lappang.
A kiállítást az intézetparancsnok nyitotta meg, majd a művész jó barátja, Bóka B. László méltatta a tárlatot és a fotós gitáron játszotta el saját szerzeményét. A köszöntő után a személyi állomány és a fogvatartottak megtekintették a műveket, az alkotó pedig készségesen válaszolt a kérdéseikre.
A megnyitót követően a művész szűk körben folytatott kötetlen beszélgetést öt elítélttel. A fogvatartottak a munkásságáról faggatták és a tárlat két fotójáról megosztották saját gondolataikat, érzéseiket az alkotóval. Molnár Attila örömmel emlékezett vissza a gyermekkori inspirációira, a Pajtás gépre, melyről volt, aki tudta, mi, de a fiatalabbaknak nem sok ismerete volt erről az ikonikus masináról. A tartalmas, közel egy órás beszélgetésben a technikai megoldásokról, a mesterséges intelligencia szerepéről, a robotizációról és a kísérletezés öröméről is szó esett.
Az egyébként andragógus és a Phd fokozatot a közelmúltban megszerzett művész küldetést érez a reintegrációs módszertanok fejlesztésében és a beszélgetést tőle teljesen hiteles módon azzal zárta, hogy „Ajánlom, tegyenek valami a közösségért!”