A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Új börtönlelkész lépett szolgálatba a veszprémi börtönben
Szántó Attila állandó diakónus januártól látja el teendőit, mintegy ötszáz rab számít a segítségére. Eddig szerzett élményeiről és terveiről kérdeztük.
Attila teljes munkaidőben dolgozik, így a fogvatartottak nagyobb figyelmet kaphatnak. Eddig is nagy volt az igény az Úr napjának megszentelésére, ezért ezt kiemelt feladatának tekinti. Elárulta, hogy a börtön katolikus hitéletét több pillérre építi: a liturgiákra, a szentgyónásra, a lelki vezetésre és az ismerkedésre a Szentírás szavaival - ezek olyan feladatokat jelentenek, melyek a keresztény hitben régóta élő és az erre újonnan fogékony fogvatartottak mindegyikét megszólíthatják.
Úgy tűnik, hogy eredményes munkájához pontos és kiszámítható keretek szükségesek, ezért a fogvatartottak mindig a hét azonos napján számíthatnak rá: vasárnaponként a jogerős elítéltek, a hónap első és harmadik péntekén a letartóztatottak számára tart igeliturgiát szentáldozással. Valamennyi fogvatartott részére szervez bibliaórákat, és naponta egyéni meghallgatásokat, lelki vezetést tart. Ez utóbbi kiemelten fontos a szabadságvesztésüket töltők számára, mert lelki terheiket csökkenti, szorongásaikat oldja. Már többen jelezték számára, hogy készek a katekumenátusra. Van, aki a keresztelőre, első áldozásra vagy bérmálásra szeretne felkészülni, de vannak, akik újonnan kialakult érdeklődésük vagy hitváltás miatt a betérést választják.
Szántó Attila diakónus, így az eucharisztiára és a bűnbánat szentségének kiszolgáltatására nincs hatalma, ezért megszervezte és örömmel fogadta, hogy Stift Zoltán atya - szombathelyi börtönlelkész - a jövőben rendszeresen tart szentmisét a veszprémi intézetben, gyóntatni pedig Beke Zsolt atya érkezik majd Nemesgulácsról. Dr. Udvardy György érsek atya javaslatára és kérésére azonnali, sürgősségi lelkészi teendőkre a veszprémi Szent Margit-templom káplánja, Tamás Zoltán atya áll a börtön rendelkezésére. Érsek atya tervezi továbbá, hogy - a régi hagyományokat folytatva - ahogy ideje engedi, ellátogat a börtönbe. Támogatásként az érsekség felszereli a börtönkápolnát: hamarosan érkeznek a szentmisékhez szükséges új eszközök, az oltárra új terítők kerülnek, valamint liturgikus könyvekkel is bővül a készlet.
Attila tele van lendülettel és tervekkel. Első teendői egyike volt, hogy pont az ökumené hetében egyeztetett valamennyi olyan felekezettel és szervezettel, amelyek jelenlétére akárcsak egy fogvatartott is igényt tart. Ezen az egyeztetésen képviseltette magát a Hit Gyülekezete, a Jehova Tanúi, a Gedeon Társaság és a Krisztus Szeretete Egyház Egyesület, külön egyeztetés zajlott a Máltai Szeretetszolgálat képviselőjével, az ő intézeti tevékenységüket szintén Attila koordinálja.
A börtönlelkész hamar felmérte az elérhető technikai lehetőségeket, és a fogvatartottak a KIOSK rendszerén keresztül a katolikus egyház liturgikus rendje alapján mindennap új evangéliumot olvashatnak. (A KIOSK egy olyan digitális felület, melyen keresztül a fogvatartottak a saját kártyájukkal napi ügyeiket intézhetik, megtekinthetik a dokumentumaikat, kérelmeiket.) A belső hálózaton pedig a kollégák számára is naprakészen elérhetővé teszi az Evangéliumot egy rövid elmélkedéssel és imával.
A zene is jelen lesz az intézetben: a lelkész tervei szerint legalább havi egy alkalommal Pány-Bacsányi Csaba hitoktató érkezik, hogy gitárjátékával színesítse a liturgiát.
A sivár, rideg falak adta egyhangú és monoton valóságot Attila igyekszik megtörni, ígérete szerint mindig lesz a kápolnában friss virág azért, hogy a fogvatartottak láthassák a Teremtő keze nyomát.