A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A litván közszolgálati televízió munkatársai bűnmegelőzési célú dokumentumfilmjükhöz készítettek interjút embercsempészet miatt elítélt honfitársaikkal a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben.
A riporter és az operatőr június 13-ai veszprémi látogatását több hónapos előkészület, engedélyeztetési eljárás és szervezés előzte meg. A dokumentumfilm apropóját az embercsempészet jelensége adta. A riporter ezúttal nem a börtönviszonyok között megélt élményekre fókuszált, hanem az oda vezető útra, a bűncselekményekbe sodródás folyamatára.
A baltikumi országokban manapság gyakran előfordul, hogy nehéz anyagi körülmények között élő, főleg fiatal férfiakat cserkésznek be káprázatos ellenszolgáltatás ígéretével embercsempészet elkövetéséhez, és bizony az információ hiánya, a tájékozatlanság sok esetben okozza e fiatalok vesztét. Két, embercsempészet miatt jogerősen elítélt litván fogvatartott vállalta, hogy elmeséli történetét. Az irányított interjúban beszámoltak arról, hogyan kerültek kapcsolatba az embercsempészek bűnszervezetével, mi volt ténylegesen a szerepük és hogyan kerítették be őket a szervezők. Őszintén beszélhettek a bűncselekménnyel kapcsolatos érzéseikről. A két férfit a jövőbeni terveikről is kérdezték és arról, hogy életük ezen fekete epizódja hogyan befolyásolja majd a jövőjüket.
A litván televíziósok dokumentumfilmjükhöz csak Magyarországon vesznek fel interjúkat, ennek oka, hogy hazánkban az ország tranzit jellege miatt fokozottan jelen van ez a bűncselekmény. A szerzők azt várják filmjüktől, hogy az a jövőben sokakat eltérít majd ettől a gyorsan megszerezhető anyagi javakkal kecsegtető illegális tevékenységtől.