A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet börtönlelkészétől, Szántó Attilától már megszoktuk, hogy mindig kitalál valami rendkívülit. Nyitott szemmel és szívvel látja el hivatását, fogékony az emberi értékekre, felismeri a tehetséget. Az igeliturgiákat rendszeresen látogató férfi elítéltek körében hamar észrevette a zene iránti rajongást, ezért megalakította a férfikórust. Néhány hete kezdték meg a próbákat, hetente egyszer, három órán át gyakorolnak.
Minden a Veszprém Főegyházmegye érsekségétől nyáron ajándékba kapott orgonával kezdődött, mondta el érdeklődésünkre Szántó Attila, aki akkor a hangszer megszólaltatására keresett hozzáértő fogvatartottat. A jelentkezőknek köszönhetően hamarosan összeállt az amatőr kórus, amelynek tagjai zenei előképzettség nélkül, de magas minőségben, két gitár kíséretében énekelnek. A börtönlelkész felismerte a zene terápiás hatását is, azt mondja, a próbák során megfigyelhető a teljes átszellemültség.
A próbákat Szántó Attila vezeti, méghozzá a saját koncepciója alapján. Ennek lényege, hogy az énekeket három pillér köré szervezve választja ki: vannak dicsőítő énekek a lelki megtisztulás és Istenhez való kapcsolódás reményében, ezen felül a katolikus egyház aktuális ünnepeire készülve is bekerül majd a repertoárba néhány dal. A harmadik pillér talán kicsit furcsának tűnhet egy kápolnában, ám a minőségi könnyűzenei slágerek - melyek elenyésző mennyiségben vannak ugyan jelen - az elítéltek érzelmeinek kifejezését támogatják.
Ami pedig a diakónus jövőbeni terveit illeti, azt már most tuja, hogy az intézményi ünnepeken mindenképpen szeretne a kórussal fellépni, de vannak más elképzelései is, melyekről mi is beszámolunk majd.