A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A szabadságvesztésüket a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben töltő fogvatartottak által írt Lélekmesék, valamint Életmesék című könyveket mutatták be az érdeklődőknek október 25-én a Foton Audiovizuális Centrumban. A rendezvény a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa, azon belül is az ötnapos Madách 200 Gondolat Fesztivál része volt.
A Madách 200 Gondolat Fesztivál résztvevői gazdasági és társadalmi kérdéseket, pszichológiai, filozófiai, ökológiai, valamint űrkutatással kapcsolatos témákat boncolgattak: ezek közé ékelődött a fogvatartottak által írt Lélekmesék, illetve Életmesék című könyvek bemutatója. A beszélgetés bevezetőjeként a résztvevők megnézhették a könyvekben szereplő, meséiket felolvasó fogvatartottakról készült kisfilmet. A közönség előtt Gyarmati Margit bv. alezredes, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Fogvatartási Alosztályának vezetője, dr. Kovács Zsuzsanna bv. százados, börtönpszichológus és Jády Luca helyi szakmai megvalósító munkatárs válaszolt Szabó B. Eszter műsorvezető kérdéseire. Érdekes volt hallani, hogy a különböző szakterületek reintegrációt célzó tevékenységének rendszere hogyan járult hozzá a két, terjedelmes könyv létrejöttéhez. Az előadók elmondhatták, hogy más-más aspektus egy közös cél mentén vitte sikerre az eredetileg fogvatartotti ötletet, azaz a mesék papírra vetését. A fogvatartottak jóvátételi igényét Jády Luca munkatársunk karolta fel, ő volt az, akinek a segítségével kézzel fogható eredmény született, a mesekönyvek ugyanis egy Európai Unió által támogatott reintegrációt segítő projekt keretében készültek.
A két kötetben a szabadságvesztésüket töltő nők és férfiak saját meséiket írhatták le és azokat saját rajzaikkal illusztrálhatták. A személyiségformáló tevékenységben mintegy nyolcvan rab vett részt, lelkesen, önzetlenül - szabadidejükben, tudásuk legjavát adva született meg a két mű. A beszélgetés végén szóba került, hogy hol lehet megvásárolni a könyveket. Erre a kérdésre azonban még nem tudtunk válaszolni, csak reméljük, hogy találunk majd olyan kiadót, amely meglátja a könyvekben azt a kincset, ami miatt érdemes lesz megjelentetni.