A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka és a Veszprémi Szakképzési Centrum főigazgatója január 30-án a sajtó jelenlétében erősítették meg együttműködési szándékukat. A több évre visszatekintő közös munka eredményei a jövőre nézve is biztatóak.
Az eseményen Porubszky Szabolcs bv. ezredes, parancsnok, majd a szakképző centrum képviseletében Pap Máté kancellár és Kavalecz Gábor főigazgató köszöntötte a megjelenteket. Ezt követően a két intézmény képviselői együttműködés megállapodást írtak alá, amelynek alapja a 2023 decemberében indult felnőttképzés megvalósítása a büntetés-végrehajtási intézetben.
2023 végén ügyvitel ágazaton belüli, titkársági munka szakterülethez tartozó számítógépes adatrögzítő szakképesítés megszerzésére irányuló képzés indult három csoportban összesen 15 női és 30 férfi fogvatartott bevonásával. December 14-én kezdődött az első képzés, melyet két újabb követ majd. A képzés 2024 áprilisában szakmai vizsgával zárul. Ezt a hatályos jogszabályok értelmében a VSZC ingyenesen tudja biztosítani a résztvevőknek.
Mindkét fél bízik benne, hogy a foglalkozásokon való részvétel és a sikeres vizsga megkönnyíti a fogvatartottak szabadulás utáni beilleszkedését.
További közös célként említették meg a korábban már sikeresen megvalósuló alapszakma-képzések - mint például a divatszabó, textilgyártó - újbóli elindítását, sőt: cél a további alapszakma-képzések büntetés-végrehajtási intézményi keretek között megvalósítható lehetőségeinek vizsgálata.
A büntetés-végrehajtás szervezet törvényben meghatározott, reintegrációt támogató feladata a szabadulás előtt álló fogvatartottak felkészítése a munkaerő-piaci kihívásokra. A szabadságvesztés során elsajátított piacképes, keresett szakmák a társadalmi elvárásokhoz -kiemelten a bűnismétlés megelőzéshez - igazodva a szabadulók számára tisztességes megélhetést biztosíthatnak. A szakmaképzés további jelentősége a fogva tartás alatti teljes foglalkoztatás elérése, mert az elsajátított szakmákra nemcsak a civil életben, hanem a börtönökben is szükség van.
A Veszprémi Szakképzési Centrum 2018-ban indított női szabó-varró képzését követően alakítottuk ki a veszprémi börtönben az azóta is üzemelő varrodát, amely a büntetés-végrehajtás önellátásához járul hozzá a fogvatartotti formaruhák varrásával, továbbá a képzésen részt vevők szakmai gyakorlatát is támogatja, hiszen a keresett szakma mellé tényleges tudással is felvértezi a női elítélteket.