A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben a kábítószer érintettséggel jellemezhető fogvatartottak részére 2002-től drogprevenciós körletrészeket alakítottak ki. A nyitott drogprevenciós programok a prevenciós körleteken valamennyi fogvatartott számára csoportos és egyéni pszichológiai/pszichoterápiás foglalkozásokat, esetenként ismeretterjesztő előadásokat tartalmaznak – ezeket az intézet munkatársai az Alkohol-Drogsegély Ambulancia Egyesület szakembereivel közösen tartják.
A programok fókuszában az esetek döntő többségében a személyiségfejlesztés (önismeret, stresszkezelés, konfliktuskezelés), az egyéni és szociális kompetenciák fejlesztése, az egészség megőrzése, a visszaesés megelőzése, a felvilágosítás és az ismeretek bővítése áll. Formájukat, módszerüket tekintve a programok változatosak, színesek. Rendszeresek a kézműves, zene- és meseterápiás, valamint sportfoglalkozások, de kulturális programok, filmvetítés, irodalmi csoport, életvezetési tanácsadás is színesíti a palettát.
Az intézet kollégái rendszeresen vonnak be civil szervezeteket a programok megvalósításába. Az Alkohol-Drogsegély Ambulancia Egyesülettel történő együttműködés is hasonlóképpen alakult. Ez a kapcsolat sok éves múltra tekint vissza, az egyesület szakemberei rendszeres pályázati programokkal, újdonságokkal és szakemberek (pszichiáter, pszichológus, szociális szakember, meseterapeuta, drámapedagógus) közreműködésével igyekeznek részt venni a fogvatartottak reszocializációjában, mentális támogatásában, személyes fejlődésében.
Jelenleg Orbán Tímea szociológus, az egyesület addiktológiai konzultánsa és Kubicsek Dávid, az intézet pszichológusa egymást is segítő támogatással közösen valósítanak meg csoportos programokat, melyek célja elsősorban az önismeret fejlesztése, valamint alternatív életvezetési elvek megismerése, mely segítségével a szabaduló személy hatékonyabban tudja távol tartani magát korábbi, szerhasználattal összefüggő életpályájától, mely adott esetben a szabadságvesztéshez is vezethetett. A csoport 8-10 fős létszámú, tíz alkalommal gyűlnek össze a strukturált program során a hét ugyanazon időpontjában. A csoportfoglalkozásokon különböző témakörökön haladnak végig. A tematika magában foglalja a konfliktuskezelést, a konfliktushelyzetekkel való megbirkózást, a stresszkezelést, a gondolkodást és annak alakulását is. Szóba kerül az értékrend, a család, a szocializáció, az önismeret, a szeretetnyelvek és a sóvárgás. Az interaktív foglalkozás során rendszeresek a fogvatartottak önmagukkal kapcsolatos felismerései, amelyek hatására új és új megoldások születnek.
A prevenciós körletrészen elhelyezett fogvatartottak a program elvégzését, illetve az egyéb prevenciós programok teljesítését követően oklevelet kapnak kézhez, mely tanúsítja sikeres részvételüket.