A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet igyekszik eleget tenni a fogvatartottak teljes körű foglalkoztatására vonatkozó társadalmi elvárásnak, ezért újabb elítéltek kezdhettek dolgozni. A börtön falain belül felülértékelődik a munka - amit kint, a szabad életben sokan kerültek, azt a rács mögött kutatják, keresik.
Hogy miért van ez? Unaloműzés vagy a hasznosság érzése iránti igény? Pénzkeresés vagy társaság? Talán mind fellelhető a fogvatartottak motivációjában, az azonban tény, hogy a fogvatartotti munkáltatással a rabok hozzájárulnak a tartásuk költségéhez és csökkenthetik a családjuk anyagi terheit.
A munkaerő-piaci szocializáció szempontjából fontos, hogy a napi rendszeresség, a teljesítmény és annak minősége megjelenik a fogvatartottak mindennapjaiban, és remélhetőleg egy idő után beépül a szokásaikba, személyiségükbe. A munkák között válogatásra nincs lehetőség, a most munkába álló fogvatartottak talán soha nem képzelték volna, hogy egyszer majd apró fabábukat ragasztgatnak naphosszat. Ez azonban nem egy fikció, hanem a valóság - szívesen, örömmel és precízen dolgoznak.