A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága „A szervezeti reformok és a művészetterápia kibontakozása” címmel benyújtott és támogatást nyert pályázata „Hét erény – erények a modern művészetben” című projektelemének részeként a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben „Jóra való buzgóság" címmel született előadás. A színdarabot október 15-én mutatták be a vármegyei rendőr-főkapitányság színháztermében. A program a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósult meg.
A megjelenteket – a szereplők hozzátartozóit, a veszprémi bv. intézet személyi állományának tagjait, a bv. intézettel együttműködő szervezetek, valamint a sajtó képviselőit - Muraközy Erzsébet bv. őrnagy, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet vezető reintegrációs tisztje köszöntötte. Kovács Mihály bv. ezredes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartotti Ügyek Szolgálatának szolgálatvezetője emlékeztetett: a bemutatandó, fogvatartottak által írt és előadott színdarab immár a harmadik, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával megvalósuló börtönszínházi projekt része. A tízparancsolat és a hét főbűn után az idén a hét erény került terítékre: a veszprémiek a jóra való buzgósággal kapcsolatos gondolataikat vitték színre.
- Fontos, hogy ők is meg tudják mutatni, hogy bennük van a jóra való hajlandóság, és képesek arra, hogy jót tegyenek, jó dologban működjenek közre. Fontos, hogy minden fogvatartottnak megadjuk a lehetőséget, hogy valami pozitív dologgal hívja fel magára a figyelmet, valami jót tegyen – Kovács Mihály bv. ezredes e szavakkal ajánlotta a közönség figyelmébe a darabot, amelynek megalkotása során a résztvevők – meglátása szerint – nemcsak közösséget formáltak, hanem értéket is teremtettek.
A mindannyiunk, rácsokon kívül és belül lévők számára egyaránt tanulságos, tükröt mutató, poénokban is bővelkedő előadást hosszas tapssal díjazta a közönség, de a taps nemcsak a szereplőknek, hanem a színdarab létrejöttét segítő szakembereknek - Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművésznek, Muraközy Erzsébet bv. őrnagy, vezető reintegrációs tisztnek és Gyurácz Csaba bv. századosnak – is szólt.
Porubszky Szabolcs bv. ezredes, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka köszönetét fejezte ki egyrészt az előadást befogadó vármegyei rendőr-főkapitányság vezetőinek – köztük a bemutatón megjelent Suszter Tamás ezredesnek, a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettesének -, másrészt Várnagy Andreának, a felkészülést segítő bv-s kollégáinak, az előadás alkotóinak és szereplőinek.
Kovács Mihály bv. ezredes és Várnagy Andrea zongoraművész az előadás, illetve a több hónapig tartó próbafolyamat során szerzett benyomásaik, élményeik mellett egy-egy, fogvatartottak által készített képet is magukkal vihettek a szereplőket és a közönséget egyaránt gazdagító veszprémi bemutatóról.