A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Június 26. világszerte a kábítószer elleni világnap, melyet az ENSZ 1987-ben hozott létre azzal a céllal, hogy növelje a figyelmet a gyógyszerrel való visszaélés elleni küzdelem fontosságára. Az idei év kiemelt témája: “Break the Cycle. #StopOrganizedCrime”, mely a drogkereskedelem és szervezett bűnözés összefonódásának megtörését hangsúlyozza.
A jeles nap alkalmából a Zala Vármegyei Bv. Intézet pályázatot hirdetett a drogprevenciós részlegén elhelyezett fogvatartottak számára, vers és próza kategóriában. A beérkezett műveket egy 3 fős bizottság elemezte és értékelte, külön figyelmet fordítva a téma mélységére és az egyéni hitelességre.
Az első helyet egy négyoldalas próza írója nyerte el. A mű szerzője saját élettörténetét osztotta meg: beszámolt arról, hogyan került kapcsolatba a kábítószerrel, az annak használata során mit vett el tőle, és hogyan látja most, milyen volt ő annak idején, mik voltak a rossz döntései – valamint hangsúlyozta, milyen súlyos következményekkel járnak a drogok, azok fogyasztása, terjesztése.
A bíráló bizottság döntése alapján a szerző dicséretben részesült. A bizottság méltatta a mű őszinteségét és a személyes mélységből fakadó hitelességét, amely különösen erőssé tette a pályaművet.
A kezdeményezés célja nem csupán az alkotásra ösztönzés volt – ennél talán még fontosabb, hogy a fogvatartottak önreflexióra késztetve dolgozták fel személyes történeteiket. Ez a fajta párbeszéd a múlttal és a jelenlegi nézeteikkel hozzájárulhat a prevencióhoz, a reintegrációhoz, valamint az újrakezdés reményéhez is.