A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Június 24-én este a Göcseji Múzeum kihelyezett helyszíneként ismét megnyitotta kapuját a Zalaegerszegi Törvényszék, ahol mintegy háromszáz látogató volt kíváncsi a borzongató jelenetekre.
Az est két tárlatvezetését rövid, korabeli jelenetek kísérték, amelyek során elsőként megidéztük az egykori végvárat, amely a mai törvényszék helyén állt. Kiderült, mennyit érne ma egy vitéz zsoldja, és az is, hogy milyen „fizetéskiegészítést” intéztek maguknak egykor a katonák.
Visszamentünk 66 évet az időben és megmutattuk, milyen lehetett az utolsó nyilvános kivégzés, amely során Koma Máriát, a „zalaegerszegi darabolós gyilkost” érte utol a végzet.
A tárgyalóterembe lépve újabb véres jelenetnek lehettek szemtanúi a látogatók: dr. Vlasics Antalt, egy fiatal zalai származású bírót munka közben gyilkoltak meg a ’70-es években Marcaliban.
Egy stilizált börtöncellában és rabruhába bújt dolgozóink kíséretében bemutattuk a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet múltját és jelenét. Pintér József bv. őrnagy olyan kérdéseket is megválaszolt, mint, hogy mikor van takarodó, mit esznek a rabok, mekkora a legkisebb zárka.
A törvényszék díszterme elsősorban Deák Ferenc nevéhez fűződik, de ezúttal a „haza bölcsének” helyét egy elhunyt elnök vette át: dr. Czikó János törvényszéki elnököt - akinek az épületben volt a szolgálati lakása - halálát követően ugyanis itt ravatalozták fel a ’30-as években.
Zárásként kiderült, hogy egyszer a törvényszéket is kirabolták, és azt is megtudhatták a látogatók, hogy a bíróságon nem csak hétfőtől péntekig zajlik a munka: letartóztatásra és egyes gyanúsítottak börtönbe vonulására akár hétvégén is sor kerülhet.
Az este idegenvezetője Tódor Tamás, a zalaegerszegi Tourinform Iroda munkatársa volt, a szereplők bőrébe a Zalaegerszegi Törvényszék és a Zalaegerszegi Járásbíróság dolgozói bújtak. A Zalaegerszegi Törvényszék rendezvényének lebonyolításban a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet dolgozói, valamint közösségi szolgálatot teljesítő diákok is közreműködtek, a kellékek, jelmezek nagy részét pedig a Hevesi Sándor Színház biztosította.