A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A büntetés-végrehajtási szervezet életében is különleges esemény helyszíne volt december 2-án délelőtt a zalaegerszegi Mária Magdolna Templom, ahol dr. Székely János megyés püspök állandó diakónussá szentelte Ráncsik Róbertet, a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet börtönlelkészét. A szertartáson fogvatartottak is közreműködtek.
A szentmise előtt a templomban – dr. Székely János megyés püspök kérésére - dr. Stift Zoltán, a Katolikus Börtönlelkészi Kar Országos koordinátora, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet börtönlelkésze beszélt a híveknek a börtönpasztoráció fontosságáról.
A szentmise elején dr. Székely János megyés püspök köszöntötte a megjelenteket: a szertartáson közreműködő papokat, diakónusokat és akolitusokat, a vármegye és a rendvédelmi szervek képviselőit, Ráncsik Róbert leendő diakónust és családját, barátait, valamint a szentmisén zenével és énekkel szolgáló fogvatartottakat és a híveket.
„Az Úr lelke nyugszik rajtam, mert az Úr kent föl engem. Elküldött, hogy örömhírt vigyek a szegényeknek és meggyógyítsam a megtört szívűeket.” Így kezdődött az az Ézsaiás próféta könyvéből vett olvasmány, amelyet Virág Norbert fogvatartott olvasott fel.
Dr. Székely János megyés püspök a diakónusok és a szegények védőszentjeként tisztelt Szent Lőrinc tetteit példaként állító szentbeszédében számba vette Ráncsik Róbert életének azon pillanatait, melyek során megszólította őt az Úr.
- A hívás beteljesedett – mondta a főpásztor, majd a Ráncsik Róbert által választott szentelési jelmondatot idézve - „Kiállok az őrhelyre. Megvetem lábamat a sáncon és figyelek, hogy lássam, mit szól majd hozzám” - arra kérte a leendő diakónust, hogy szolgálata során ne csak a falvak templomaiban és a börtönben legyen diakónus, hanem a szabadulásuk után is segítse a fogvatartottakat, akár az egyházmegye Szent Márton Köpenye Alapítványának közreműködőjeként is.
Majd következett a diakónussá szentelés szertartása, melynek végén Ráncsik Róbertre a 2022-ig Rédicsen, ma Lentiben szolgáló Lendvai Zoltán plébános és dr. Stift Zoltán börtönlelkész adta rá a diakónusok öltözetét, a dalmatikát. A hívek áldoztatása után a főpásztor külön megáldotta a felszentelt diakónust és családját.
A szentmisén zenés-énekes szolgálattal működött közre a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Szántó Attila diakónus által felkészített és vezetett héttagú kórusa.
A szertartáson részt vett Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Vereckei Csaba Iván rendőr dandártábornok, Zala vármegyei rendőrfőkapitány, Takács Ottó Alajos tűzoltó ezredes, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, dr. Andor László rendőr alezredes, zalaegerszegi rendőrkapitány, Horváth Csabáné, Pankasz polgármestere és Bedő Róbert, Csesztreg polgármestere. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Szolgálatát Szilassy Roland bv. alezredes képviselte, jelen volt továbbá Porubszky Szabolcs bv. ezredes, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka és Együd József bv. alezredes, a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka, továbbá több büntetés-végrehajtási intézet börtönlelkésze.
Ráncsik Róbertről korábban itt írtunk: