A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kalocsai Fegyház és Börtön
Bizonyára sokan tudják, hogy Szent Adorján-nap Magyarországon a büntetés-végrehajtási szervezet napja, amit minden évben szeptember 8‑án ünnepelnek, de vajon ismerik a legendáját? Írásunkkal szeretnénk egy kis történeti áttekintést nyújtani.
Adorján és felesége, Natália a törökországi Nikomédiában élt Galerius Maximianus császár idején, a negyedik század elején. A 28 éves Adorján a praetorianusok vezetője volt.
A császár parancsba adta, hogy mindenki áldozzon a római isteneknek a fennhatósága alatt álló területeken. Aki erre nem volt hajlandó azt börtönbe vetették és megkínozták. Ha ezután sem volt hajlandó teljesíteni a parancsot kivégezték. Rengeteg keresztény került a császár börtöneibe abban az időben.
A legenda úgy tartja, hogy miközben Adorján egy 23 tagú keresztény csoport kínzását felügyelte, faggatni kezdte őket, kíváncsi volt az állhatatosságuk titkára, meg akarta tudni milyen jutalmat várnak Istentől, hogy ilyen kínokat hajlandóak kiállni? Azt válaszolták: „Szem nem látott, fül nem hallott, emberi szívbe föl nem hatolt, amiket Isten készített azoknak, akik őt szeretik.”
Adorján annyira megihletődött a bátorságukon, hogy nyilvánosan hitet vallott és azt mondta: „jegyezzetek be engem is ezekkel együvé, mert én is keresztény vagyok.”
Ekkor azonnal bebörtönözték. Felesége Natália, amikor megtudta, hogy férjét a keresztény hitvallásáért zárták be, örömében a börtönhöz futott, csókolgatni kezdte férje bilincseit és így szólt: „Boldog vagy uram, Adorján, mert olyan kincsre leltél, amelyet nem szüleid hagytak rá s amelyekben ezek itt – noha sok minden van birtokukban- szűkölködni fognak, midőn az idő nem lesz alkalmas kölcsönadásra és kölcsönvevésre, s midőn senki sem szabadíthatja majd meg a másikat a büntetéstől, sem apa a fiát, sem anya a lányát, sem szolga az urát, sem barát a barátját, sem pedig a vagyon annak birtokosát.”
Kivégzésének napján Natália fiúnak öltözve titokban meglátogatta még egyszer a börtönben és kérte, hogy imádkozzon érte. Ezután megkínozták és kivégezték Adorjánt a többi keresztény fogollyal együtt.
A császár parancsot adott, hogy égessék el a halottak testét. Natália velük együtt a tűzbe akarta vetni magát, de hírtelen hatalmas vihar kerekedett és kioltotta a máglyát. Natáliának sikerült visszaszerezni Adorján levágott kezét, amit megőrzött ereklyeként.
Később egy tribunus házasságra akarta kényszeríteni őt, de megszökött. Más keresztények társaságában hajóra szállt és elhagyta Nikomédiát. A tribunus ennek hallatán katonai hajókkal üldözőbe vette őket, de erős szél támadt és néhány hajót elsüllyesztett a többit pedig visszafordulásra kényszerítette.
Szent Adorjánt fegyveresen vagy polgári ruhában ábrázolják, egy karddal, bárddal vagy üllővel a kezében vagy a lába mellett. Magyarországon a legkorábbi hazai templomvédő szentek között tisztelik.
Forrás: Wikipédia