A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
BB 3. – a könyvajánló sorozat harmadik kötetével ismét a női börtön korába repítjük el az olvasót. (Érdekes megjegyezni, hogy a település neve hallatán még mindig sokan azt gondolják, hogy nőket őriznek a vastag falak mögött.) De most nem csak helyszínül szolgál, és nem csak a regény casting-ját adja a márianosztrai fegyintézet, hanem részletes bepillantást enged az akkori mindennapok életébe.
A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. A Márianosztrai Fegyház és Börtön tolmácsolásában, mi ezúton a "börtönhöz" köthető irodalmi alkotásokkal szeretnénk kedvet csinálni egy kis szellemi kikapcsolódáshoz a művelődni szándékozó kollégáink számára.
Harmadik ajánlás:
Szimin Magda: Mire a meggyfa kivirágzik
Megjelenés éve: 1958
„Magas, szikár, ötven év körüli apáca, hosszú hegyes orral sovány csontos arcán. Szeme gyanakodva fürkészett és hófehér főkötőjének szárnyai kimért, gyors mozdulatainak megfelelően, ütemesen remegtek. Megsemmisítő pillantással döfött át bennünket. Mert zavarunkban, mivel nem tudtuk, hogyan viszonozzuk a köszönést, hallgattunk. Hogyan köszönhetnénk ezeknek a hangtalanul elsuhanó valószerűtlen lényeknek? „Jónapot”-tal?”
A vajdasági Simin Bosán Magda író, szerkesztő, politikai aktivista könyvében arról ír, milyen volt az élet politikai fogolyként a negyvenes évek magyar börtöneiben – milyen volt az élet az irgalmas nővérek márianosztrai börtönében, ahol a politikai fogolynak duplán bűnhődnie kellett: a börtön bezártsága által és a számára idegen nézetek – a hit – által.