A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
BB 4. – A könyvajánló sorozat negyedik kötetével visszaugrunk Jókai Mórhoz. Valószínűleg nagy meglepetést okoz egy mindenki által ismert iskolai kötelező olvasmány a gyűjteményben. A tengerszemű hölgyhöz hasonlóan a könyv itt is „csak” a szereplőválogatás, a jellemábrázolás szintjén kötődik Márianosztrához. A mű újraolvasását ajánljuk. Felnőtt fejjel más élmény, mint gyermekként kötelességtudatból vagy tanári unszolásból túl lenni rajta…
Negyedik ajánlás:
Jókai Mór: Az arany ember
Megjelenés éve: 1872
Valószínűleg még a márianosztrai iskolások sem sokan tudják, hogy a műnek milyen kötődése van a faluhoz, a börtönhöz. Jókai – börtönlátogatásai során, miközben a bűnt, a bűnös magatartást tanulmányozta – (ahogyan azt már korábban is írtuk) Márianosztrára is ellátogatott. A tengerszemű hölgy mellett és másik fegyencnő is megihlette. A regényben Athália néven szereplő női alak egy életfogytiglani börtönre ítélt rabnő – „keményszívű, hallgatag, bűnbánatlan”. Büntetésének letöltése alatt többször volt kegyelemosztás. Elvetemültsége miatt őt sohasem javasolták erre. Úgy, mint Asztalos Erzsike, ő is a rabtemetőben nyugszik valahol.