A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
Májusban nem csak érettségi vizsgák, hanem szakképző vizsgák is kezdődnek. A szakképzési rendszerben bekövetkezett változások következtében az idei évtől írásbeli vizsgák helyett minden tanulónak interaktív szakmai vizsgát kell tennie. Nem kivétel ez alól az a tanuló sem, aki a büntetés-végrehajtás keretein belül szeretne szakmát szerezni. Márianosztrán eddig két ilyen vizsga zajlott sikerrel.
Az intézetben elhelyezett fogvatartottak szakács, fodrász, burkoló és kárpitos szakmaképzések közül választhattak. Ha teljesítették a bemeneti feltételeket, kétéves képzést kezdhettek el, a záróvizsgákat májusban és júniusban kell abszolválniuk. A szakmaképzésen való részvétel egyébként nem csak a fogvatartott döntésétől függ. A jelentkezés után a börtönökben felállított Befogadási és Fogvatartási Bizottság dönt a végső engedélyről. A Bizottság megvizsgálja a fogvatartott egészségügyi alkalmasságát, magatartását, szabadulási időpontját, valamint azt, hogy a képzésen való részvétel illeszkedik-e az adott fogvatartott egyéni reintegrációs programtervébe. A bizottsági ülésen többek közt egészségügyi szakember, pszichológus, reintegrációs tiszt és biztonsági szakember is részt vesz, és nem csak oktatáson való részvételről, hanem például a fogvatartott munkába állításáról, illetve biztonsági kockázati szintre való besorolásáról is döntenek.