A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/szabo_andras.jpg)
Átadták a Mecsek Műveleti csoport új öltözőhelyiségét a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben, december 7-én. Hafenscher Csaba Zoltán bv. ezredes, az intézet parancsnoka egy ünnepélyes átadó eseményt szervezett, hiszen ez az öltöző az első, amely „Seal Team” mintára került kialakításra az országban.
Az ünnepélyes átadóra Ezredes Úr meghívta Dr. Bozsó Zoltán bv. dandártábornokot, a II. Agglomerációs Központ és a Budapesti Fegyház és Börtön parancsnokát, a II. Agglomerációhoz tartozó intézetek parancsnokait, valamint a BvOP Központi Műveleti és Támogató Főosztály Műveleti Osztályának osztályvezetőjét, Zakor Tibor bv. alezredest.
Az átadó ünnepséget Ezredes Úr beszédével nyitotta meg, s elmondta, hogy az intézet életében és a Műveleti csoport életében is egy igazán pozitív mérföldkő az ország első ilyenfajta műveleti bázisának létrejötte. Az eseményt Dandártábornok Úr beszéde zárta, melyben elmondta, hogy miért fontos egy ilyen bázis kialakítása, mind a feladat végrehajtás és a szakmai fejlődés tekintetében, majd gratulált a bázis létrejöttéhez.
A hat fő részére kialakított rácsos öltöző megálmodója Maksai Zoltán bv. alezredes, a II. Agglomerációs Központ Budapesti Fegyház és Börtön Műveleti Osztályának osztályvezetője, valamint Fülöp Bálint bv. főtörzszászlós, a Baranya Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Műveleti csoportvezetője volt.
Fülöp Bálint bv. főtörzszászlós, a Műveleti Csoport csoportvezetője mesélt a bázis kialakításának folyamatáról: az öltözőegység egy a korábban a Műszaki- és Ellátási Osztály kezelésében levő raktárhelyiségből került kialakításra. A munkálatok elvégzése kizárólag fogvatartotti munkaerő igénybevételével valósult meg. A kivitelezés és az építés során javarészt, figyelemmel a takarékos gazdálkodásra, újrahasznosított, bontott építőanyagokat kerültek felhasználásra.
A kivitelezés során a műveleti főfelügyelők igényeit figyelembe véve, velük rendszeresen egyeztetve kerültek legyártásra az öltöző részegységei. Fontos szempont volt a hat öltözőrész egyéni zártságának kialakítása, a védőeszközök és felszerelések külön tárolása. A tonfa, bilincs, pajzs és test páncél kiadásával a műveleti főfelügyelők bevethetőségi ideje számokban mérve javult, az alapfelszerelést már magukhoz véve tudnak felsorakozni speciális eligazításra, így azoknál az eseményeknél ahol az idő faktor mérvadó, gyorsabban meg tud történni az elsődleges beavatkozás.
A bázis részének külön érdekessége a protektor és sisaktartó, ami egy meglévő termék újra gondolt, megerősített változata, amely nagymértékben hozzájárul az esetleges rendkívüli eseményekre való percen belüli bevethetőséghez.