A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
A sopronkőhidai börtönben is útjára indult a fogvatartottak reintegrációját segítő EFOP-1.3.3-16-2016-00001 kódszámú kiemelt projekt, jelenleg a toborzás és tájékoztatás zajlik.
A Fogvatartottak reintegrációja című program célja, építve az előzményprojektek tapasztalataira és eredményeire, a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek, az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, és az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése érdekében reintegrációs programok megvalósítása.
A projektbe történő belépés a jelenleg is tartó toborzással és tájékoztatóval indult, ahol a projekt lehetőségeit ismertetik intézetünk EFOP tanácsadói az elítéltekkel. A programban az öt éven belül szabaduló fogvatartottak – országosan összesen 4000 fő – önkéntes alapon vehetnek részt. A projekt szolgáltatásai között szerepel az egyéni tanácsadás, munkaerőpiaci információk nyújtása, szociális ügyintézés, iratpótlás, fejlesztő csoportfoglalkozások, iskolarendszeren kívüli szakképzések (OKJ képzés, betanító képzés), jóvátételi programok és a szabadulásra való felkészítés is. 1000 fő az Országos Képzési Jegyzékben szereplő, a helyi viszonyok és munkaerőpiaci értékük alapján kiválasztott szakképzések és részszakképzések egyikén vehet részt.
Az egyéni foglalkozásokon a résztvevő fogvatartott számára Egyéni Fejlesztési Terv készül, amelyet a tanácsadójával követnek a program végéig. Csoportos foglalkozások során az önismeret, a kommunikáció-fejlesztés, a konfliktuskezelés, az életvezetési és az álláskeresési technikák kerülnek főszerepbe. Mind az egyéni, mind a csoportos foglalkozások építenek az élménypedagógia módszereire.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
A projektről bővebb információ a www.tettprogram.hu oldalon található.