A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
A XX. századi diktatúrák áldozataira emlékeztek Sopronkőhidán
Mindszenty József születésének 130. évfordulója, egyben Magyarország utolsó hercegprímásának neve napja alkalmából ünnepi megemlékezést tartottak a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön előtt. Az intézet falán elhelyezett emléktábláknál dr. Soós Viktor Attila, a Mindszenty Társaság és a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja mondott ünnepi beszédet.
„A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön a magyar történelem egy különleges emlékhelye, ahol a XX. századi diktatúrák éveiben tarotttak itt fogva a legkülönbözőbb világlátású, szemléletű embereket.“
Kiemelte, hogy „volt a magyar történelemnek egy napja, 1944. december 24-e, amelybe összesűrűsödött valamennyi szenvedésünk, hiszen kora hajnalban itt akasztották fel Bajcsy-Zsilinszky Endrét, az éjféli misét pedig fogolyként Mindszenty József veszprémi püspök, későbbi hercegprímás a börtön kápolnájában három volt magyar miniszterelnök, Gróf Eszterházy Móric, Kállay Miklós és Lakatos Géza előtt mutatta be. De ott ülhetett a hallgatóság soraiban a későbbi kommunista belügyminiszter Rajk László is. Különböző felfogások, különböző meglátások, különböző politikai irányultságok, mégis készen álltak életüket, vagy szabadságukat adni hazájukért, nemzetükért.“
Hangsúlyozta, hogy „soha ne felejtsük el a XX. századi diktatúrák áldozatait, őrizzük emléküket, adjuk tovább hősies példájukat.“
Tavaly volt 10 éve, hogy Sopronkőhidán létrehozhattak egy Mindszenty emlékzárkát és emlékhelyet, az évfordulót az elmúlt évben a pandémia miatt nem ünnepelhették meg, most néhány gondolatban erről is megemlékeztek.
A szónok köszönetet mondott az egykori és a mai vezetőknek, hogy hűségesen, évről évre megemlékeznek azokról a politikai foglyokról, akik itt töltötték a büntetésüket.
Az ünnepség végén Mindszenty József és a sopronkőhidai börtön falai között vértanúhalált halt P. Kiss Szalézferences szerzetes táblájánál helyezték el az emlékezés koszorúit Dr. Soós Viktor Attila, Szelekovszkyné Csendes Mária, az 1945-56 közötti magyar Politikai Elitéltek Közössége főtitkára, és Dr. Habil. Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja, valamint az 1945-56 közötti magyar Politikai Elitéltek Közössége elnöke.