A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Közel tizenhét éve teljesít szolgálatot a büntetés-végrehajtásnál, egyszer már volt kutyavezető, most újra rátalált ez a beosztás. Szívós Balázs bv. főtörzsőrmesterrel beszélgettünk.
2008-ban a Munkaügyi központban volt egy alkalom, melyen a személyzeti vezető tartott egy tájékoztatást a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönről. Szimpatikus volt, amit elmondott és mivel a rendvédelem mindig közel állt a szívemhez, jelentkeztem – kezdett a történetébe Balázs.
Miután elvégezte az iskolát, biztonsági felügyelői beosztásba került. Akkoriban néhány hónapig kutyavezetőként is dolgozott, de személyes okok miatt váltania kellett. Ezt követően dolgozott szakaszban, majd állandó nappalos személybejárati kapus volt hét évig. Néhány hónapig a konyhán is kisegített művezetőként, majd ezután a kft-hez került logisztikai előadói feladatkörbe. Négy évvel ezelőtt maga kérte az intézet biztonsági osztályára történő visszahelyezését, ahol először gépjárműbejárati kapusként, majd személybejárati kapusként látott el feladatot 2024 júliusáig.
"2023 májusában a 15 éves szolgálati jelemet vettem át az intézet parancsnokától. A beszélgetés során megkérdezte tőlem, hogy milyen beosztásban dolgoztam az intézetnél a 15 év alatt, elmondtam neki, amire ő csak annyit felelt, hogy aki egyszer kutyás volt, az mindig az marad." – idézte fel a beszélgetést Balázs, majd folytatta. - "Ez a mondat tette a bogarat a fülembe, és néhány héttel később meg is kérdeztem az osztályvezetőmet, hogy volna-e lehetőség arra, hogy odakerüljek. Akkor azonnal ez nem jött össze, csak egy évvel később. Amióta az eszemet tudom, volt kutyám, jelenleg is van otthon a családban, Felix már 8 éves és kicsi kora óta sokat foglalkozom vele."
Balázs és Odin, a 3 éves németjuhász kutya 2024 augusztusától három hónapos járőrkutya-vezetői képzésen vettek részt.
Balázs szívesen beszél arról az időszakról, amit a tanfolyamon töltöttek:
"A három hónapos képzésen nemcsak az újaknak, de minden kutyavezetőnek ismét részt kell vennie, amikor új kutyát kap. Így a három hónap alatt több olyan másik intézetből általam ismert, tapasztalt kollégával lehettem együtt, akikre felnézek és nagy öröm volt számomra, hogy nemcsak az oktatóinktól, hanem tőlük is rengeteget tanulhattam."
A képzésen elméleti és gyakorlati felkészítés után tesznek vizsgát a párosok. Balázs kiemelte, hogy a tanfolyam célja ilyenkor az, hogy a kutya és a kutyavezető minél tökéletesebb párossá csiszolódjon össze, a vizsgán a vezető és a kutya kapcsolatát is figyelik, nem csak azt, hogy a szolgálati eb végrehajtja-e a kapott feladatot. Elsődlegesen azt szeretné, hogy Odin a partnere lehessen. Őt egy kolléga nevelte fel, és hozta be a testületbe a járőrképzés előtt, ezáltal nagyon jó előképzettsége is volt az állatnak, most pedig az ereje teljében van. A képzésen kiváló minősítést ért el a párosuk, amire rendkívül büszke.
A képzést követően a kutyák ára hozzávetőlegesen 1 millió forintnál kezdődik, de képzettségtől és képességtől függően több mint másfél millió forintot is érhetnek.
Arra a kérdésre, hogy mit szeret a kutyázásban, egyszerű a válasz: azt, hogy foglalkozni kell vele.
Akinek van saját állata, azt tudja, hogy ez mit jelent. Én azt az arcát is látom a kutyámnak, amikor szinte kölyökként viselkedik, de akkor is megfigyelhetem, amikor a kapott feladatot akár tűzön-vízen keresztül végrehajtja.
A szolgálati kutyázás nagyon sok lemondással jár, de én sosem rettentem meg a kihívásoktól. Az eddigi szolgálati feladataimmal össze sem hasonlítható ez a tevékenység, hiszen itt a kutyavezetőnek a kutyát naponta el kell látnia, figyelnie kell rá, azonnal reagálni. A legfontosabb, hogy nem használati tárgyként, hanem társként, kollégaként kell tekinteni rá.