A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A sorkatonai szolgálatukat annak idején a börtön helyén működő laktanyában töltő férfiakat a nosztalgia, másokat a kíváncsiság csalt a Söptei úti objektumba június 8-án. A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet első toborzó- és nyílt napján két turnusban 162 ember pillanthatott be a bástyafal mögé.
A látogatók közül sokan éltek a felkínált lehetőséggel, és a szombathelyi vasútállomáson, valamint az Ady téren megálló rabszállító járművel érkeztek a Söptei úti objektumba. A vendégek a biztonsági ellenőrzést követően a színházteremben kezdték a programot, ahol Teráz Norbert bv. főhadnagy, parancsnokhelyettes köszöntötte őket. A 2023. január 1-jétől az I. Agglomeráció vezető intézeteként működő Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetről, a közelmúltban megvalósult infrastrukturális és technikai fejlesztésekről, a büntetés-végrehajtási dolgozókat megillető béren kívüli juttatásokról Csécsényi András bv. százados beszélt az érdeklődőknek, akik közben egy börtönkvízt is kitölthettek.
A látogatók ezt követően Szijj Marcell bv. főtörzsőrmester és Dávid Péter c. bv. zászlós vezetésével járták körbe az intézetet: bepillanthattak a távtárgyalások és távmeghallgatások helyszínéül szolgáló terembe, majd a látogatóhelyiségben kipróbálhatták a plexifal két oldalán, telefonon keresztül folytatott beszélgetést. A tornacsarnokban az intézet műveleti osztályának munkatársai a mozgáskorlátozó eszközök felhelyezését mutatták be az önként jelentkezőkön. A kimondottan erre az alkalomra rögtönzött minikiállításon bemutatott tárgyak – köztük a preparált könyvbe vagy kártyapakliba rejtett minitelefonok – a fogvatartottak és hozzátartozóik kreativitásáról és nem mellesleg a körletfelügyelők éberségéről tanúskodtak.
Mindkét csoport tagjai jártak körleten, ahol egy hat- és egy kétszemélyes zárkába is bemehettek, majd néhány percre megtapasztalhatták a köznyelvben gumiszobaként vagy dühöngőként emlegetett biztonsági zárka csendjét.
A börtönkápolnában az első turnus látogatóit dr. Stift Zoltán börtönlelkész fogadta, aki az intézeti miserenden kívül a terem falait és ablakait díszítő, fogvatartottak által készített képek születéséről is beszélt. A börtönkvíz során legtöbb helyes választ adó látogatók „szabadulásuk” előtt ajándékot kaptak, de a többiek sem távoztak üres kézzel: a nyílt napra emlékeztető, kimondottan erre az alkalomra nyomtatott (fiktív) parancsból megtudhatták azt is, hogy őrmesteri rendfokozatban, körletfelügyelőként mennyi lenne a havi illetményük.
A látogatók között volt Tóth Kálmán szombathelyi önkormányzati képviselő, aki, mint kérdésünkre elmondta, sorkatonaként töltött el huzamosabb időt az egykori Savaria laktanyában, most pedig élt a lehetőséggel, hogy visszalátogasson a 2. zászlóaljban szerzett katonaélményei helyszínére. Szintén a nosztalgia csalta a Söptei útra a celldömölki Harasztovics Zsoltot és egykori katonatársát, a Herenden élő Kelepeisz Tamást. A szombathelyi Gulyás Nándor is a Söptei úton teljesítette annak idején a kötelező sorkatonai szolgálatot, de ő nem csak a nosztalgiázás jegyében jelentkezett a látogatásra: feleségével, Gulyás-Klein Andreával és két lányukkal a világ börtöneit bemutató dokumentumfilmek lelkes nézőiként főleg arra voltak kíváncsiak, hogy milyen lehet „belülről” egy magyarországi büntetés-végrehajtási intézet. Érkezett nyugdíjas látogató Csornáról, aki azt mondta, a jelentkezést most elmulasztó barátjával is visszajönne egy látogatásra. Ahogy mindenki más, ő is megteheti: a szombathelyi börtön a Múzeumok éjszakája programsorozathoz kapcsolódva június 24-én, szombaton este is megnyitja kapuit a látogatók előtt. A részleteket június 12-étől keressék a „Bv toborzás Szombathely” Facebook-oldalon!
Tekintsék meg a nyíltnapról készült videónkat: