A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/nemeth_eva_0_0.jpg)
A sárvári Kámán családban már júliusban kipipálhatták a tanévkezdéshez írt bevásárlólista legtöbb tételét, és a Vasasszonyfán élő Iszakék is szinte csak a ruha- és cipővásárlást hagyták az utolsó napokra. Bv-s szülőket kérdeztünk a becsengetés előtti hajráról.
A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben körletfőfelügyelőként szolgálatot teljesítő Kámán Péter bv. törzszászlós és a BV GEI I. számú Agglomerációs Gazdasági és Ellátó Osztályán dolgozó felesége, Kámán-Wittinger Tünde bv. főtörzsőrmester három gyermeket nevelnek. Liza a harmadik, Luca az ötödik, Noel a nyolcadik tanévét kezdi meg néhány nap múlva a sárvári Szent László Katolikus Általános Iskolában. Élményekben gazdag nyaruk volt: a két lány nemrég tért haza a büntetés-végrehajtási szervezet pilisszentkereszti nyári táborából, de Erzsébet- és balatoni egyházi táborba is eljutottak. Mindhárman sportolnak – a lányok kézilabdáznak, Noel futballozik -, az edzések megkezdődtek, így ők tulajdonképpen már hangolódnak a tanévre. Édesanyjuknak köszönhetően a tanszereikre sincs gondjuk, Tündi ugyanis már júliusban megvette a füzeteket, tollakat, ceruzákat, csomagolóanyagokat, augusztusban beszerezték a tornafelszerelést – az első „kör” 70 ezer, a második 20 ezer forintjukba került. Szerencsére az idén nem kellett iskolatáskára költeni, két új tolltartóra azonban szükség volt. Már „csak” cipőket kell vásárolniuk, az sem lesz olcsó mulatság - még úgy sem, hogy a gyerekek nem várják el, hogy a legújabb márkás darabokat kapják meg.
Mivel Tünde és Péter is bv. dolgozó, mindketten jogosultak a beiskolázási segélyre, ami nagy segítség három gyerek tanévkezdése előtt. Akárcsak az általánostól eltérő munkarend, aminek köszönhetően Tündi 7 órától 15.30-ig dolgozik, így 16 órakor már tud a gyerekekért menni. Férje szolgálatvezénylésétől függően csak hetente két-három reggelen kell külső segítség: olyankor Tündi édesanyja indítja iskolába a gyerekeket.
Iszakné Csik Marianna pártfogó felügyelőként dolgozik a szombathelyi büntetés-végrehajtási intézetben, rendvédelmi alkalmazottként ő is jogosult a beiskolázási segélyre. Férjével ugyanis három gyermeket nevelnek: Dániel negyedikes, Barnabás ötödikes, Emília nyolcadikos lesz szeptembertől – mindhárman a csepregi Dr. Csepregi Horváth János Általános Iskola tanulói. Dani standard társastáncra jár, nyáron is voltak edzései, persze az olaszországi családi nyaralásból azért ő sem maradt ki. Barni bv-s táborban gyűjtötte az élményeket a Pilisben, Emili pedig már szorgalmasan jár a külön angolórákra. A tanszereket ők is megvették – két boltban 61 ezer forintot hagytak ott. A becsengetés előtti utolsó napokra már „csak” a cipők és ruhák beszerzése maradt: Marianna úgy saccolja, legalább 140 ezer forintba kerül a három gyerek tanévkezdése, így számukra is jól jön a bv-s támogatás.
A büntetés-végrehajtási szervezetnél a személyi állomány három vagy annál több gyermeket nevelő, a gyermekét egyedül nevelő, valamint a fogyatékkal élő gyermeket, emelt összegű családi pótlékra jogosult, továbbá tartósan beteg gyermeket nevelő tagja jogosult a beiskolázási segélyre, amelynek összege a rendvédelmi illetményalap 50 százaléka, azaz jelenleg bruttó 19 ezer 325 forint. A juttatást az augusztusi illetményükkel egy időben kapják meg az arra jogosultak.