A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
2022-es indulása óta már a negyedik egykori fogvatartott társadalomba történő visszailleszkedését könnyíti meg a szombathelyi Új Élet Börtönprogram. A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet a Szent Márton Köpenye Alapítvánnyal együttműködve segíti a börtönből szabadult emberek reintegrációját.
Mint arról már beszámoltunk, a dr. Székely János szombathelyi megyés püspök által alapított Szent Márton Köpenye Alapítvány a 2022-ben elindított programjában tavaly két - családi és egyéb kapcsolatokkal nem rendelkező - egykori fogvatartottat fogadott be, akiknek lakhatást és végzettségüknek vagy hozzáértésüknek megfelelő munkahelyet is találtak. Azóta újabb két ember szabadulás utáni „megkapaszkodását” segítik: a program negyedik résztvevője éppen a napokban költözött be az immár a saját keresetéből bérelt lakásba.
Az Új Élet Börtönprogramot az alapítvány két félállású munkatársa, Gombos Adrienn és Pados Benjámin koordinálja, a teendőkben hat önkéntesük segítségére számíthatnak, míg a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetből Istvánov Szilvia bv. őrnaggyal és Iszakné Csik Marianna pártfogó felügyelővel dolgoznak együtt.
A munka ugyanis már a fogvatartott szabadulása előtt négy-öt hónappal megkezdődik: az alapítvány munkatársai bejárnak az intézetbe, hogy a beszélgetések során meggyőződjenek arról, a leendő pártfogoltak alkalmasak-e, hajlandóak-e az együttműködésre. A programba olyan emberek kapcsolódhatnak be, akiknek szabadulásuk után nincs hova menniük, mert vagy nem élnek hozzátartozóik, vagy élnek ugyan, de a börtönévek alatt megszakították a kapcsolatot az elítélttel. Nemcsak lakhatást, de az alapítvány partnereinek révén munkahelyet is kapnak az egykori fogvatartottak, akiknek ügyes-bajos dolgaik intézésében is segítenek: elkísérik őket boltba, hivatalokba, és ha kell, a végrehajtóval is felveszik a kapcsolatot, hogy elősegítsék az esetleges adósságok rendezését.
Gombos Adrienn azt mondja, a terveik szerint hamarosan új elemmel bővül a program: az abban részt vevő egykori elítélteknek vállalniuk kell, hogy keresetükből havonta egy bizonyos összeget félretesznek, ez a megtakarítás az önállósodásukat segíti majd.
A programban történő részvétel feltételekhez kötött: dolgozni kell, a szálláson pedig be kell tartani az társas együttélés alapvető szabályait. A szálláson egyébként hat hónapot tölthetnek az egykori fogvatartottak, ez indokolt esetben kétszer három hónappal meghosszabbítható. Ha valaki a felajánlott hat hónapnál hamarabb kiköltözik, a programban kínált egyéb segítséget továbbra is megkapja, az alapítvány képviselői kapcsolatban maradnak a pártfogoltjaikkal.
A programban a legnagyobb siker az, ha az egykori elítéltnek sikerül rendeznie a kapcsolatát a hozzátartozóival, és hazaköltözhet, de siker az is, ha valaki – mint például a program negyedik résztvevője – saját lábára áll, és önállóan kezd új életet.