A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
Dupla premier volt a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet színháztermében október 10-én délután: a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács közös projektjében a hét főbűn közül a torkosság és a jóra való restség témájára írt színdarabokat mutatták be szombathelyi, illetve veszprémi fogvatartottak.
Az intézet színháztermében Kovács Mihály bv. ezredes, a BvOP Fogvatartási Ügyek Szolgálatának vezetője köszöntötte a vendégeket: a színdarabokban szereplő fogvatartottak hozzátartozóit a két intézet személyi állományának tagjait, valamint az országos és a helyi sajtó képviselőit. Az ezredes hangsúlyozta: a közönség nem adaptációkat lát majd, mindkét darabot az ezúttal amatőr színészként bemutatkozó fogvatartottak írták. Kovács Mihály szólt az előzményekről is, hiszen a Hét főbűn projekt ugyanúgy a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács együttműködésében valósul meg, ahogy 2022-ben a Tízparancsolat témájára születtek előadások a börtönökben. Az ezredes az értékteremtő, művészetterápiás tevékenység reintegrációs hasznosságáról is beszélt.
A hét magyarországi börtönben zajló alkotói folyamatot mentorként koordináló Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész pályája egyik legnehezebb, ugyanakkor egyik legszebb kihívásának tartja a projektet – erről is beszélt az előadás előtt.
A szombathelyi fogvatartottak a hét főbűn közül a torkosság témájára írtak színdarabot – a történet tulajdonképpen a Tízparancsolat-projektben bemutatott A hatalom ára című darab folytatása, de önállóan is megállja a helyét a színpadon. A bűn és bűnhődés örök kérdését vígjátékba ágyazó előadást vastapssal díjazta a közönség, a „társulat” pedig az egyik szereplő által festett képekkel – köztük egy Liszt Ferenc-portréval - köszönte meg Várnagy Andrea segítségét. A meghajlás után színpadra szólították a próbafolyamatot koordináló Nagy Júlia c. bv őrnagyot, reintegrációs tisztet is, aki nemcsak felügyelte és irányította a fogvatartottak munkáját, de a jelmezek beszerzéséről is gondoskodott.
Míg a szereplők elbontották a szombathelyi előadás díszleteit, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet női fogvatartottai készültek a premierre: ők a jóra való restség témáját dolgozták fel. A dal- és táncbetétekben is bővelkedő darab születésénél is Várnagy Andrea bábáskodott, aki zongorajátékával a bemutatón is közreműködött. A veszprémi próbákat Gyurácz Csaba bv. főtörzszászlós koordinálta - ő a keverőpult mögül kísérte figyelemmel az előadást – a szervezés oroszlánrészét pedig Muraközy Erzsébet bv. őrnagy, vezető reintegrációs tiszt vállalta. Nekik is járt a végén a taps, akárcsak Porubszky Szabolcs bv. ezredesnek, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnokának, akit szintén a színpadra hívott Várnagy Andrea.
A dupla premiert élénk sajtóérdeklődés kísérte, az újságíróknak, televíziós riportereknek Várnagy Andrea és Kovács Mihály bv. ezredes nyilatkozott. A szereplők közül Kemény Kornél fogvatartott mesélt a színdarab születéséről, az elmúlt hónapokban zajlott alkotási folyamatról, amely - elmondása szerint – igazi közösséggé kovácsolta az alkalmi színtársulatot. A főpróbákon és az előadásokon a Duna Televízió stábja is forgatott: a Várnagy Andreáról készülő, novemberben képernyőre kerülő portréfilmhez vettek fel hang- és képanyagot, valamint interjúkat.
A premier napján nem csak az alkalmi színészeknek szólt a taps a szombathelyi börtön színháztermében: dr. Kovács Mihály bv. ezredes az előadások előtt adta át az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala által „Covid utáni mindennapok, amiben élek” címmel meghirdetett pályázatán díjazott művek alkotónak járó okleveleket. Az irodalmi és képzőművészeti pályázatra a veszprémi büntetés-végrehajtási intézetből 17, a szombathelyiből 19 pályamunkával neveztek a fogvatartottak, közülük két veszprémi és négy szombathelyi elítéltek díjaztak.