A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
Ötvenhárom fogvatartott tett sikeres vizsgát és szerzett gépkezelői jogosítványt a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben. A vizsgázók február 28-án szóbeli felelettel és gyakorlati feladatok végrehajtásával adtak számot az elmúlt hónapokban megszerzett tudásukról.
Vezetőüléses targonca, emelőhátfal, önjáró fűnyíró és mobil szerelőállvány kezeléséhez szükséges jogosítványt szerezhettek a fogvatartottak a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben. A képzést végző Inforg Kft. cégvezetője, Szentkirályi Balázs elmondta: a szaktanfolyam 24 óra elméleti oktatásból és gépcsoportonként 4-6 óra gyakorlatból állt. A képzésben részt vevő fogvatartottak február 28-án adtak számot tudásukról a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben. Tételhúzás után szóbeli felelettel kezdték a vizsgát, majd gyakorlati feladatokat kellett megoldaniuk.
Az említett négy gépcsoportban 2023 decemberében elindított képzésre 57 fogvatartott jelentkezett, közülük 53-an tettek sikeres vizsgát. Egyikük Lendvai Bátor Zsolt, aki már a második tanfolyamát végezte börtönben: korábban targoncakezelői, most emelőhátfal-kezelői jogosítványt szerzett. Mint mondta, a börtönbe kerülése előtt elvégzett egy raktáros tanfolyamot, és úgy gondolja, hogy az akkor megszerzett tudás a börtönévek alatt kitanult másik két részszakmával kiegészítve megnöveli majd a szabadulása utáni elhelyezkedésének esélyeit. Addig pedig a szombathelyi büntetés-végrehajtási intézetben zajló munkáltatás aktív résztvevőjeként szeretné hasznossá tenni magát.
A magyarországi börtönökben minden munkaképes fogvatartott vagy dolgozik, vagy tanul. A büntetés-végrehajtási intézetekben elsősorban olyan hiányszakmákban indítanak képzést, amelyek illeszkednek az adott térség munkaerő-felvevő piacához, illetve amelyekben a fogvatartottak még a börtönön belül megfelelő gyakorlatot szerezhetnek, növelve ezzel a szabadulást követő munkába állásuk esélyeit.