A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

Harminchét fogvatartott szerzett higiénés intézményi takarító tanúsítványt a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben. Az elítéltek 2024. március 28-án írásban és gyakorlatban is számot adtak az elmúlt hónapokban megszerzett tudásukról.
A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben a Vas Vármegyei Szakképzési Centrumhoz tartozó Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium szervezésében tavaly decemberben indult el a higiénés intézményi takarító tanfolyam. A 200 órás képzésben a bv. intézet Egészségügyi Osztályának munkatársai – Nagy Edina c. bv. főtörzszászlós, Tóthné Tomasits Krisztina c. bv. törzszászlós és Tomasits Eszter bv. törzszászlós - működtek közre, március 28-án előttük adtak számot tudásukról a tanfolyamon részt vevő fogvatartottak.
Mi a takarítás fogalma? Melyek a fertőtlenítő tevékenység formái? Mit jelent a mikrobiológiai tisztaság? Milyen felmosási technológiákat alkalmazunk a takarítás során? Ezekre és ezekhez hasonló kérdésekre kellett írásban választ adniuk a vizsgázó fogvatartottaknak. A gyakorlati számonkérés során konkrét feladatok – például kórházi látogatói mellékhelyiség takarítása, iroda vagy bevásárlóközpont takarítása - végrehajtásának menetét kellett ismertetniük, és be is kellett mutatniuk az egyes munkafázisokat.
Az előírt követelményeket a vizsgán részt vevő 37 fogvatartott mindegyike teljesítette, a képzés sikeres elvégzéséről tanúsítványt kapnak. Ha a szakképesítést is szeretnék megszerezni, a szabadulásuk után a képzést szervező intézménynél képesítő vizsgát kell tenniük. A vizsga után a fogvatartottak a bv. intézetben gyakorlatban is hasznosíthatják a megszerzett tudást.
A fejlesztéseknek, a belső ellátási tevékenységnek és a kedvezően változó jogszabályi környezetnek köszönhetően a magyar büntetés-végrehajtási szervezet elérte a teljes körű fogvatartotti foglalkoztatást. Ez azt jelenti, hogy a hazai börtönökben minden munkaképes fogvatartott vagy dolgozik, vagy tanul. A büntetés-végrehajtási intézetekben elsősorban olyan hiányszakmákban indítanak képzést, amelyek illeszkednek az adott térség munkaerő-felvevő piacához, illetve amelyekben a fogvatartottak még a börtönön belül megfelelő gyakorlatot szerezhetnek, növelve ezzel a szabadulást követő munkába állásuk esélyeit.