A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
Szent László néven színjátszó csoport alakult a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben Gál József börtönlelkész koordinálásával. A kis közösség lehetőséget biztosít tizennégy fogvatartottnak az önkifejezésre, az önfejlesztésre, ami hozzájárul reintegrációjukhoz.
A színpad vezetője elmondta, hogy régóta szívügyének tekinti a fogvatartottak lelki és mentális támogatását. Az általa szervezett hittanórák és lelki beszélgetések már eddig is nagy népszerűségnek örvendtek az intézet lakói körében. A színjátszó csoport létrehozása egy újabb lépés ebben az irányban, hiszen a művészeti tevékenységek nemcsak szórakozást nyújtanak, hanem fejlesztik az önismeretet, az empátiát és az együttműködési készségeket, hiszen a művészet hozzájárul a konfliktusok csökkentéséhez és a pozitív énkép kialakításához.
A Szent László színjátszó csoport heti rendszerességgel tart próbákat, amelyeken a résztvevők megismerkedhetnek a színházi alapokkal, a szerepjátékkal és a dramaturgiával. A fogvatartottak lelkesedése és elkötelezettsége már az első próbákon megmutatkozott, ami biztató a jövőre nézve. A foglalkozások során a résztvevők nemcsak szerepeket tanulnak, hanem közös munkával darabokat is írnak, amelyeket később előadnak a börtön lakóinak és dolgozóinak. A Szent László színjátszó csoport hosszú távú célja, hogy rendszeresen bemutasson új darabokat, és ezzel folyamatosan fenntartsa a fogvatartottak érdeklődését és motivációját. Első előadásuk szeptemberben várható, amelyben egy családi drámát dolgoznak fel. A tervek szerint a szereplőknek a Duna - Mix Kft. kiskunhalasi fióktelepén foglalkoztatott elítéltek varrják majd a jelmezeket.